OTO MAGAZİN

2. El Araba: Boya koruma ve Boya Bakımı

2. El Araba: Boya koruma ve Boya Bakımı

Aracınızın ilk günkü gibi ışıl ışıl görünmesi için birkaç püf nokta:

Arabanızın lekesiz ve pırılıtılı görünmesini istemek size obsesiflerin bir uğraşı ya da yeni aracı ile ilk canım cicim aylarını yaşayanların takıntısı gibi gelebilir. Ancak yine de aracınızın boyasıyla ilgilenmek için harcayacağınız bir miktar çabanın satma zamanı geldiğinde size geri döneceğini de unutmayın.

Boya bakımının paslanmayı ciddi ölçüde geciktirmesinin yanı sıra, satış zamanı geldiğinde alıcıların arabanızla daha çok ilgilenmesine ve aracınızı daha üst değerde satmanıza yardımcı olacağı bir gerçek. Aracınızın mekanik kusurlarını gidermek için tepeden tırnağa bakıma ciddi paralar harcayabilirsiniz. Fakat Alıcı adayı arabanız salt eski ve yorgun göründüğü için arkasını dönüp gittiğinde bunun hiçbir anlamı olmayacaktır. Söz alım satıma geldiğinde her zaman olduğu gibi ilk izlenim işin en önemli kısmını oluşturuyor

Bunlara dikkatinize ektikten sonra, araç yıkama sırasında birkaç noktaya dikkat etmeniz, boya bakımını sizin için sürekli bir angarya haline gelmekten kurtaracaktır. Boyanızı uzun süre ilk günkü görünümünde tutmanın aslında bir tane temel ve altın kuralı vardır: Boyanızın bozucu unsurlar mümkün olduğunca mruz kalmamasını sağlamak. Örneğin güneş kaynaklı ultraviyole ışına veya asit yağmuruna sürekli maruz kalma zaman içinde boyanızın parlaklığının solmasına sebep olur.

Boya korumanın ilk ve en önemli adımı Doğru Yıkama'dır:

Eğer aracınız güneş ışığına veya yağmura sıklıkla maruz kalıyorsa, boyanızı etin hava koşullarından korumak için arabanızı daha sık yıkamalı ve cilalamalısınız. Öte yandan arabanızı uzun süre park halinde tutacaksanız, gölgelik bir yer, örneğin saçak altı, garaj ya da kapalı otopark tercih etmenizi öneririz. Ağaçlar da önemli miktarda gölgelik sağlar, ancak böcek ve kuşların bolca bulunduğu ortamlar olduğundan, yapışkan böcek artığı ve kuş pisliği sebebiyle park için ağa altları tercih edilmemelidirler. Götüntü ve hijyen açısından uygun olmamasının yanı sıra, kuş pislikleri oldukça asitiktir. Bu nedenle uzun süre yoğun güneşe maruz kaldıklarında boyanın dış katmanını yumuşatarak alt katmanlara nüfuz eder, ve müdahale edilmezse boyanızı kalıcı olarak bozar.

Kir, kuş ve böcek pislikleri ile boya üzerindeki yabancı maddeleri uzaklaştırdığı için arabanızı yıkamak boya korumanın ilk ve en önemli adımıdır. Arabanızı uzun süre kirli tutmamalısınız, çünkü boya üzerindeki yabancı maddeler zamanla boyayla etkileşime girerek birleşirler ve boyanın dış kaplaması pütürlü bir hal alır. Bu durumda yüzeydeki ısrarcı kalıntıları ve kirleri boyaya zarar vermeden ıkarmak için epey uğraşmak gerekir (normal yıkama ve parlatma işlemi ile çıkmaz, yağ/kayganlaştırıcı ile beraber kil barı kullanmak gerekebilir). Günün sonunda uygun boya bakımı su ve sabundan fazlasına ihtiya duyar.

Otomatik araç yıkama istasyonları boyaya zarar verir mi?

Kolay olması açısından aracınızı otomatik yıkama makinelerine sokmak size cazip gelebilir, ama boyanızın sağlığı için bunlardan uzak durmalısınız. Zira bu tür makinelerde kullanılan fırçalar fazla sert ve pürüzlü olabildiğinden boyanıza zarar verebilir. Öte yandan basınçlı yıkama makineleri yüzeyle daha az temas sağlar, fakat bu tür yıkamalarda kullanılan maddeler ağır kimyasallar ve yüksek oranda tuz içerir. Bu da zaman içinde boyanızın koruyucu dış katmanını soyarak boyanızı dış etkenlere karşı daha savunmasız hale getirir. Tüm bunları birleştirdiğimizde arcınızı eski usül elle yıkamaya vermeniz en doğru tercih olacaktır.

Elle yıkamada da dikkatli olmak gerekir. Bir çok oto yıkama, elle yıkamada süpermarketlerde dahi satılan ucuz süngerleri kullanmaktadır. Bu süngerlerdeki en büyük handikap gözeneklerinde kir birikmesidir. Bu kir yüzeye sürttükçe çiziklere sebep olur. Kolay yıkanması ve pislikleri üzerinde barındırmaması açısından elle yıkamalarda mikrofiber bezler kullanılmalıdır.

Bulaşık deterjanı, uzun vadede boyaya, kauçuklara ve plastik döşemeye zararlı olan yüksek konsantrasyonda tuz ve güçlü kimyasallar içerir

Yıkama için en uygun deterjan içinde ağır kimyasallar içermeyen, kiri zarar vermeden çıkaracak bolca köpüren, pH dengeli, sabun içerikli ve bir miktar da yağ/kayganlaştırıcı içeren ürünlerden seçilmeli. Bu tür temizleyiciler boyaya en az zararla kirleri temizlerken, yıkama sonrası boya üzerinde koruyucu bir katman oluşturur. Evinizin bahesinde kendi arabanızı kendiniz yıkamayı tercih edebilirsiniz. Bu durumda bulaşık deterjanlarından uzak durun. Zira bulaşık deterjanı, uzun vadede boyaya, kauçuklara ve plastik döşemeye zararlı olan yüksek konsantrasyonda tuz ve güçlü kimyasallar içerir.

Doğru araç yıkama teknikleri

Doğru araç yıkamada iki önemli unsurun mikrofiber bazlı yıkama bezi/pedi kullanımı ve uygun, pH dengeli ve sabun bazlı yıkama deterjanı kullanımı olduğunu söylemiştik. Diğer bir püf nokta 2 ayrı kva bulundurulmaı. Bunlardan birinde temiz su diğerinde deterjanlı su bulunmalı. 

Öncelikle doğru yıkama mutlaka ön durulama ile başlamalı. Ön yıkamada sabun bazlı, pH dengeli köpük kullanılabilir. Dış yüzey tamamen köpükle kaplanarak 3-4 dakika bekletilir. Sonrasında durulanır. Bu şekilde kaba kirönce dökülerek yıkama sırasında boyanın çizilmesi engellenir. Bundan sonra yıkama deterjanı ve mikrofiber temizleme beziyle asıl detaylı temizliğe geçilir. Çok kullanılmasına rağmen yıkama sırasında dairesel hareket uygulamak doğru değildir. Ön yıkamada dökülmeyen kir ve tortunun boya üzerinde oval çizikler bırakmasına sebep olur, bu da ışıkta kötü izlere sebep olur. Bez yüzeye sürtülürken arabanın çizgileri boyunca düz temas sağlanmalıdır. Deterjan uygulandıktan sonra fzla bekletmeden iyice durulanmalıdır. Sonrasında ise yine tercihem mikrofiber kurulama beziyle kurulama aşamasına geçilir. Duruluamadan sonra çok beklenirse araç üzerinde su lekeleri oluşur. Aslında kurulama sırasında güderi kullanmak da çok etkilidir, zira güderi suyu hızlıca emer. Ancak gözden kaçan kirlere güderi sürüldüğünde anında boyayı çizer. Bu nedenle geniş ve kabarık mikrofiber kurulama bezeleri kullanmak daha etkilidir. 

Yıkama sırsında yine sık yapılan hatalardan biri yan aynalar gibi erişilmesi zor olan eklemli bölgelere tayzikli su uygulamaktır. Bu tür parçalar bezle erişilemeyen nktalarda su tutarak ileride paslanmaya sebep olur. Eğer basınçlı su kullanmışsanız hemen yıkama sonrası kısa bir sürüşe çıkarak gizli nktalarda biriken suyun hava akımı ile tahliye edilmesini sağlamalısınız.

Yıkama sonrası halen boya üzerinde pürüze sebep olan ısrarcı artık ve kirler kalmış olabilir. Bu durumda detaylı parlatmaya girmeden bunları temizlemek için blu-tec benzeri kil barları ve yağ/kayganlaştırılar kullanmanızı tavsiye ederiz. Kil barını uygulamadan önce kayganlaştırıcı uygulamanız ısrarcı kirin yumuşamasını sağlayacaktır. Bu şekilde boyaya zarar vermeden kirleri temizlemeniz mümkün olacaktır. 

Çizikleri nasıl gidermeli?

Çizikler çok geniş alanda veya ok derin değilse çoğunlukla elle parlatma veya çizik giderici uygulama yeterli olmktadır. Etkili sonuç için polisaj makinesi kullanmanabilirsiniz. Ancak çizik baz katmana ulaşmışsa malesef rötuş boyası gerekecektir.Yaygın inanışın aksine, yeni nesil koruyucu kaplama yapılmış araçlarda her iziği elle parlatarak gidermek mümkün olmuyor. Özellikle partlatıcı malzemeler, içinde mikro kazıyıcı materyaller içerirler. Ancak elle yapılan parlatma işlemlerinde bu mikro materyaller parçalanmasını sağlayacak yeterli sürtünmeye ulaşılamayabilir. Bu da boyanın ilk halinden bile daha çizikli görünmesine sebep olabilir. Bu durumda parlatma için makine kullanılması daha etkili olabilir.

Arabaya nasıl Wax uygulanmalı?

Araba detaylı bir şekilde temizlendikten sonra kaliteli bir Brezilya (carnauba) balmumu ile wax kaplanması koruma açısından faydalı olacaktır. Bu tür kaliteli balmumları aracınıza tatlı bir ışıltı verirken sert hava şartlarına karşı da doğal bir koruma sağlayacaktır. Etkili wax uygulaması için işlemin mutlaka gölgede ve serin bir yerde yapılması önerilmektedir. 

Wax uygulanırken her panel tek tek ele alınmalıdır. Aplikatöre konlan wax yuvarlak hareketlerle yumuşaka boya üzerine yayılıp birkaç dakika kurumaya bırakılır. Kuruma sonrası boya üzerinde yuvarlak hareler oluşacaktır. Bundan sonra yine mikrofiber bir bez yardımıyla hareler ovularak parlatılır. Yağ ve silikon bazlı wax'lar doğal malzemelere göre daha uzun süre dayanmaktadır. Ancak kaporta işlemi gerekirse bunları boyadan ayırmak zor olduğundan, oto tamirciler tarfından pek tercih edilmemektedir. 

Arabam Ne Kadar Eder

Satılık ikinci el araba

bibip.com'da yer alan seçme ve temiz 2el arabalar detaylı ekspertizi yapılmış, satış sonrası garanti korumasıyla satılmaktadır. Dilerseniz taksitle araba için anlaşmalı bankalarımızdan kredi kullandırabiliriz. Listemizde yer alan ikinci el arabalardan bir kısmı aşağıdadır: