OTO MAGAZİN

2.EL ARAÇ ALIM SATIMINDA YAŞANAN ZORLUKLAR

2.EL ARAÇ ALIM SATIMINDA YAŞANAN ZORLUKLAR

Ülkemizde 2.el araç sektörü, hacmi itibariyle ekonomiye yön veren önemli sektörlerden biridir. 2015 yılı içerisinde 800 bin adetlik yeni araç satışına karşılık yaklaşık 4.5 milyon adet 2.el araç satışı gerçekleştmiştir. Son yıllarda ülkemizde de sayısı artan pazar yeri siteleri ve markalı 2.el oto acentelerine rağmen bu sektörde ticaretin önemli kısmı halen direkt bireyler arasında gerçekleşmeye devam etmektedir.

 

sahibinden satılık araba alım satımlarının artık noterler kanalıyla yapılabilmesi şüphesiz alım/satım sürecini önemli ölçüde rahatlatmıştır. Ancak gerçekten sektörün sorunları ortadan kalkmış mıdır? Cevap, maalesef hayır... Sektördeki en öncelikli sorun güven sorunudur. Satılık araçlar hakkında beyan edilen bilgiler genellikle gerçeği tam yansıtmamaktadır. Bunun arkasında art niyet olabildiği gibi araç hakkında yetersiz bilgi de olabilmektedir. Ancak neticede alıcı nadiren satıcı kişiye ya da acenteye karşı güven duymaktadır. Hal böyle olunca alıcı sürekli temiz araç aramak ve ilgisini çeken araçları muayene ettirmek peşinde koşarken, satıcı da aynı şekilde bu muhattaplıklarla uğraşmak zorunda kalmaktadır. Sonuç, aylara varan alım/satım süreleri ve ziyan edilen zaman ve enerji olmaktadır. Uğraşmak istemeyenleri bekleyen diğer bir seçenek ise araçlarını değerlerinin çok altına takasa vermek yahut markalı acentelere bırakmaktır. Bu da haliyle başka bir ziyan olmaktadır. 

 

Nihayetinde herşey yolunda gidip alıcı ve satıcı anlaşsa bile güvenli ödeme sorunuyla karşılaşmaktadır. Alıcı çoğu zaman büyük meblağlardaki sahibinden satılık araba bedelini yanında taşımak istememektedir, ki bu durumda satışın mı yoksa ödemenin mi önce yapılacağı hep bir ikilem doğurmaktadır. Alıcı’nın nakit ödeme yaptığı durumlarda ise paranın kontrol ettirilmesi ve sayılması gerekmektedir.

 

Tüm bu sorunları en aza indirmek için gelişmiş pazarlarda 2.el ticareti hızla e-ticaret platformlarına taşınmaya başlamıştır. Böylelikle bireyler, artık sürecin zahmetlerinden kurtulmak karşılığında kabul edilebilir marjlarla araçlarını bu platformlar üzerinden satabilmektedirler. Türkiye ise pazarda yerleşik güven sorunundan ötürü bu alanda gerçek anlamda e-ticaret’e geçiş gecikmiştir.

 

bibip.com, pazardaki bu ihtiyacı görerek, bireyler arasındaki ikinci el araba alım satımını oldukça kolay ve keyifli hale getiren bir platformu yakın zamanda ülkemizde hayata geçirdi. Bu platformun müşterileri artık gereksiz muhattaplıklarla uğraşmadan oturdukları yerden araçlarını satabilecek, yahut araç satın alabilecekler. Detaylı araç ekspertizi, stüdyo kalitesinde fotoğraf çekilmesi ve ilan çıkılması ve hatta aracın satış işlemleri ve teslimine kadar tüm süreç bizzat bibip.com uzmanları tarafından gerçekleştirilmektedir. Detaylı bilgi için bibip.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Arabam Ne Kadar Eder

Satılık ikinci el araba

bibip.com'da yer alan seçme ve temiz 2el arabalar detaylı ekspertizi yapılmış, satış sonrası garanti korumasıyla satılmaktadır. Dilerseniz taksitle araba için anlaşmalı bankalarımızdan kredi kullandırabiliriz. Listemizde yer alan ikinci el arabalardan bir kısmı aşağıdadır: