OTO MAGAZİN

Araba Hava Yastıklarının Son Kullanma Tarihi Var mıdır?

Araba Hava Yastıklarının Son Kullanma Tarihi Var mıdır?

Eğer sahibinden satılık bir araba arıyorsanız, bibip.com şu an da İstanbul'da satılık olan birbirinden temiz sahibinden satılık arabalar için iyi bir tercih olacaktır. ikinci el araba alırken değerlendirilmesi gereken önemli konulardan bir tanesi de aracın hayati öneme sahip motor, şanzıman, hava yastığı gibi parçalarının ilk günkü kondisyonunda olup olmadığıdır. Bu sebeple 2el oto almak için öncelikle güvenilir bir yerden ekspertizli ve garantili bir araç almanızı öneririz. bibip.com da yer alan arabalar; 6 yaş 120 bin KM sınırını aşmamış; 200 nokta detaylı ekspertiz incelemesinden geçmiş sahibinden satılık arabalardır. Hemen satılık araçlar sekmesinden araçlarımızı inceleyebilirsiniz.

Aşağıdaki yazımızda da hava yastıklarının son kullanma tarihi konusnu ele alacağız:

Bir araba hava yastığının garip bir hayatı vardır. Hayatlarımız ona bağlı kalana kadar zamanının çoğunu saklanmaya harcıyor. İhitaç olduğunda ise birkaç saniye harekete geçer, kaderini yerine getirir ve yok olur.

Asil hava yastığının her zaman öyküsü değil ve bu araba sahipleri için iyi bir şey. Çoğu arabada ve kamyonda hava yastığı gün ışığı görmez. Ancak bu önemli güvenlik bileşenleri zamanın testini yapıyor mu? Sonunda, çoğu şey bir arabada yıkılır. Hava yastıkları farklı mı? Cevap evet - ve hayır.

Araba hava yastığının erken kullanımında, birkaç otomobil şirketi yıllarca muayene veya değiştirme çağrısında bulundu. Ancak modern teknoloji, hava yastığının yerleştirildikleri aracın ömrünü uzatmasını sağladı.

Hava Yastıklarının Erken Günleri 
Aracın hava yastığı, aracın ek güvenlik sisteminin (SRS) bir parçasıdır . 1970'lerden bu yana etrafındalar ve şimdi her araçta standart donanımlar. Hava yastığı yeni bir teknoloji olduğundan, bir kaç otomobil ömrünü tahmin ettiğinde dikkatlilik yanlıştır. Örneğin 1990'ların başındaki Honda ve Acura araçlarının kullanım kılavuzu, her 10 yılda bir hava yastığının bayii muayene önerdi.

American Honda sözcüsü Chris Martin, "Bu denetim sadece görsel bir muayene ve öz-diyagnoz işlevlerinin doğru şekilde çalıştığının bir onayıydı" diyor.

Öte yandan Mercedes-Benz biraz daha muhafazakârdı. Mercedes-Benz'in sözcüsü Diedra Wylie, otomobil ABD'de kabaca satılan tüm araçlara hava yastığı değiştirme etiketlerini taktığını söyledi. Etiketler, 15 yıllık markada yeni hava yastığı çağırdı. Wycel, 2002 yılından sonra Mercedes araştırması 1 Ocak 1992'den sonra ürettiği hava yastığının aracın ömrünü uzatacağı sonucuna vardı.

Wylie, "Hava yastığı modülü teknolojisindeki gelişmeler artık hava yastığının ömür boyu işlevsel güvenilirliğini garanti ediyor" diyor.

Hava yastığı olan 1992 öncesi Mercedes araçlarında parçanın 15 yıl sonra değiştirilmesi gerekiyor. Aracın sahibi kabaca 2.000 ABD Doları'na kadar çıkmak zorundadır.

Hava Yastığının Son Kullanma Tarihi Var mı?
Bazı otomobil üreticileri bir hava yastığını ne zaman değiştirme zamanı konusunda zaman sınırlamaları yaparken bazıları da son derece dayanıklıdır. Temel fark, hava yastığı tutuşturucusunun yanı sıra fünye olarak da bilinen sızdırmazlık tiplendir.

"Birinci günden bu yana hemen hemen tüm kabinler, nem koruması için en iyi cam-metal" sızdırmazlık denilen şeyi kullandı "diyor Otomotiv Güvenlik Konseyi başkanı Douglas Campbell ve hava yastığı endüstrisinde 25 yılı aşkın bir süredir.

"Bazı daha eski Kuzey Amerika dışı modeller, araç ömrü testlerini geçti ancak aşırı testlerde potansiyel olarak sağlam olmadığı düşünülen plastik-metal mühürler kullanmış olabilir" diye belirtiyor Campbell.

General Motors için bir saha performans değerlendirme mühendisi olan Leo Knowlden, GM'in en başından beri tüm hava yastıklarında camdan metale contalar kullandığını söyledi. Knowlden, plastikten metala yapılan bir contanın yıllar boyunca nemi biriktirme ihtimalinin daha yüksek olduğunu belirtiyor. Bu, ateşleyicideki elektrikli pimlerin aşınmasına ve potansiyel olarak daha az duyarlı hava yastığına neden olabilir.

GM hava yastığının ömür boyu dayanıklılığının bir kanıtı olarak Knowlden, Paslanmaz 1972 Chevrolet Impala'nın çarpışma testine tabi tutulduğu ve hem sürücünün hava yastığı hem de yolcu hava yastığı başarılı bir şekilde konuşlandırılmış olduğu Otoyol Güvenliği araştırması için 1992 Sigorta Enstitüsüne işaret etti. Bu Impala, GM tarafından yapılan ilk 1.000 hava yastığı donanımlı otomobilden biriydi.

Ve benzer şekilde, "1990'lı yılların araçlarındaki hava yastıkları bugünkü kazalarda doğru şekilde çalışıyor" diyor Campbell.

NHTSA sözcüsü Jose Ucles, Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), üretimden sonra 30 yılı aşkın bir süredir hava yastığının başarılı şekilde konuşlandırıldığını biliyor.

Öz-Teşhis Fonksiyonu 
Aracın hava yastığının düzgün çalışıp çalışmadığını belirleme yükü aracın sahibi değildir. Hava yastığı bulunan neredeyse her araçta bir teşhis fonksiyonu ve bir sorun olduğunda sinyal veren bir SRS gösterge lambası vardır.

"Aracınızı çalıştırdığınızda, SRS ışığı kısa bir süre sonra çıkıyor ve daha sonra kendi kendine diyagnostik bilgisayarla tamamlandığında sönüyor" diyor Martin. "Işık asla ya başlamazsa ya da yanmaya devam ederse, sistemle ilgili bir problemi gösterebilir."

GM otomobillerinde, kendi kendine diyagnoz işlevi, sistemi bir kez daha haftanın 10 kere kontrol eder, GM'nin büyük kaza yeniden yapılandırma sorumlusu Brian Everest.

Modern Hava Yastığı Dönemi 
Knowlden, hava yastığının modern çağını, hava yastığını zorunlu kılmak için federal mevzuatın önerildiği 1980'lerin başında başlayan süre olarak tanımlıyor. 1998 model yılı ile başlayan tüm yeni araçlarda çift ​​hava yastığı gerekiyordu . Hafif kamyonlar bir yıl sonra izledi.

Edmunds bu yazı için Ford , General Motors, Honda, Mercedes-Benz ve Volvo ile temasa geçti ve hepsi mevcut hava yastığının aracın ömrünü uzatacağını doğruladı. Otomobil üreticileri, yedek etiketler ve önerilen bayii teftişlarının büyük bir kısmının geçmişte olduğunu belirtti.

Martin, "Kendini-teşhis sistemleriyle uzun yıllar tecrübe ettiğimiz için, satıcı muayenesi gerçekten gerekli değildir" dedi.

Tüketiciler için Hava Yastığı İpuçları 

  • Aracınızdaki SRS ışığı yanarsa veya karanlık halde giderse, arabayı mümkün olan en kısa sürede bayiye götürün. Bazen ömür boyu garantiye sahip (örneğin Honda araçlarında olduğu gibi) emniyet kemerlerinin aksine, araba hava yastığı sadece yeni araç sınırlı garantisinin kapsamındadır.
  • 1980'li yılların sonundan 1990'ların ortalarına kadar bir hava yastığı donanımlı bir otomobiliniz varsa, otomobilin hava yastığı değiştirmesi veya muayenesinin çağırılıp yapılmadığını öğrenmek için kullanım kılavuzunu kontrol edin. Kılavuzun nerede olduğunu bilmiyorsanız, hikayemiz, "Aracınızın Kullanıcı El Kitabı Online Nasıl Bulunur" , bunu izlemenize yardımcı olabilir. Hava yastığının kontrolü için diğer yerler, sürücü tarafı kapı önü ve güneşlik arka tarafındadır.
  • Satın alınan ürünü inceleyince de, kullanılmış bir arabanın üzerindeki SRS ışığını kontrol edin. Ayrıca, hava yastığı modüllerinin dikiş yerlerini de kontrol ederek bir şeylerin eksik veya yanlış göründüğünden emin olun.
  • NHTSA, 2009 yılından bu yana, Çin'den otantik görünümlü ancak son derece tehlikeli, sahte hava yastığı yasadışı olarak ABD'ye ithal edildi ve burada çevrimiçi satış için teklif edildi ve bazı vicdansız çarpışma tamirhaneleri tarafından yedek hava yastığı olarak kurulmuş olabilir. Araç sahipleri, hem bir çarpışma tamirhanesi seçerken hem de onarımda kullanılan parçaların kaynağının teyit edilmesinde temkinli davrandıklarını bildiriyor.
  • Güvenli olmasını garantileyen tek hava yastığı, yeni bir otomobil satıcısıyla otomobil üreticisinden satın alınan orijinal bir donanım birimidir. Uzmanlar, üçüncü parti tedarikçilerden meşru bir "satış sonrası" hava yastığı bulunmadığını söylüyor. Ancak otomotiv geri dönüşüm cihazları, hurda otomobillerden asla açılmamış hava yastığı alır ve onları çarpışma tamirhanelerine yedek parça olarak satarlar. Tamamen yasal, ancak bazı eleştirmenler, uygulamaların tehlikeli olabileceğini ve tüketicilerin dikkatli alışveriş yapmaya özen göstereceğini söylüyor.

Otomobil üreticilerine güvenin 
Hava yastığının ilk yıllarında, güvenilirlikleri laboratuvar simülasyonları üzerine kurulu ve otomobil üreticileri, sahiplerine buna göre uyarıyorlardı. Ancak şimdi araç üreticileri daha emin, Campbell diyor. Milyonlarca hava yastığı üretmişler ve 25 yılı aşkın gerçek dünyadaki tecrübelerine sahipler.

https://bibip.com

Arabam Ne Kadar Eder

Satılık ikinci el araba

bibip.com'da yer alan seçme ve temiz 2el arabalar detaylı ekspertizi yapılmış, satış sonrası garanti korumasıyla satılmaktadır. Dilerseniz taksitle araba için anlaşmalı bankalarımızdan kredi kullandırabiliriz. Listemizde yer alan ikinci el arabalardan bir kısmı aşağıdadır: