OTO MAGAZİN

BENZİNLİ Mİ, DİZEL Mİ? YENİ ARACINIZDA HANGİ MOTORU SEÇMELİ?

BENZİNLİ Mİ, DİZEL Mİ? YENİ ARACINIZDA HANGİ MOTORU SEÇMELİ?

BENZİNLİ Mİ, DİZEL Mİ? YENİ ARACINIZDA HANGİ MOTORU SEÇMELİ?

Birçok araç sahibi için araç alırken benzinli mi yoksa dizel motoru mu tercih edecekleri çok açık ve kolay bir karar değil.

Sonuçta benzinli de dizel de olsa motorun tipi, araç alımını etkileyen en önemli faktörlerden biri.

Her ne kadar dizel motorlar “kağıt üstünde” daha ekonomik görünse de, yeni nesil benzinli motorların geldiği seviye bu seçimi olduka zorlaştırıyor. Araba üreticilerinin yakıt ekonomisi ve egzoz emisyonu alanlarındaki yoğun araştırmaları ile paralel olarak, benzinli motorolar son yıllarda inanılmaz bir gelişim yaşadı: Örneğin, özellikle küçük sınıflarda kullanımı giderek yaygınlaşan üç silindirli motorlar şehir içerisinde 100 km’de 4.5 lt gibi tüketim değerlerine ulaşmayı başardırlar.

Bu yeni nesil verimli motorlar aynı zamanda daha düşük CO2 emisyonu demek, ki ülkemizde de araç vergilerinde emisyon oranlarına göre düzenleme yapılması konusunda planlar devam ederken, ileride şüphesiz büyük avantajlar sağlayacaktır.

Sizin için benzinli mi yoksa dizel araba mı daha uygun sorusunun cevabını verirken dikkate almanız gereken birçok faktör sıralanabilir: Ekonomi, operasyonel maliyetler, arabanız ile daha çok ne tip seyahat yaptığınız vb. gibi. Ekonomi dediğimiz zaman, dizel motorların benzer hacimdeki benzinli alternatiflerine göre %30’a varan yakıt ekonomisi sağlayabildiği bilinmekte. Ancak arabaların dizel ve benzinli modelleri arasındaki fiyat farkı, yıllık yapılan kilometre vb. parametreler dikkate alındığında, 3 yılın sonunda toplam sahip olma maliyeti benzinli bir arabada yine de daha düşük çıkabilir.

Öte yandan fabrika verisi yakıt tüketimlerinin laboratuar koşullarına göre belirlendiğini, gerçek hayatta bazı arabalarda fabrika verisine yakın değerler elde edilebilirken, bazılarında ise çok daha farklı yakıt tüketim değerleri ile karşılaşılabilindiğini de unutmamak gerekir.

Ek olarak operasyonel maliyetler de önemli bir konudur. Bu maliyetler arasında servis/bakım, kasko maliyetleri ve değer kaybından doğan maliyetler sayılabilir. Bu maliyetler aynı aracın benzinli ve dizel varyantları arasında ciddi farklılık gösterebilir. Şüphesiz bu maliyet kalemleri içerisinde en önemlisi değer kaybı faktörüdür. Eğer aracı kiralamak yerine satın alıyorsanız, 2. El satarken hangi seçeneğin daha maliyet-etkin olacağını belirleyecektir. Özenle seçilmiş ve gerçek değerinde sahibinden satılık arabaları, Satılık Araçlar bölümünden inceleyebilirsiniz.

Bakım maliyetlerine gelecek olursak benzinli motorlar burada dizel varyantlarına göre açık avantaj sağlamaktadır. İngilteredeki bir araştırmaya göre benzinli bir arabanın bakımı 50 bin km’de aynı aracın dizel modeline göre yaklaşık 900£ daha ucuza malolmaktadır.

Son olarak daha çok kısa mesafe yolculuklar yapıyorsanız, tartışmasız benzinli araba sizin için daha uygun olacaktır. Bunun en önemli sebebi egzoz sistemindeki kurumu tutan partikül filtreleridir. Filtrenin tıkanmaması için biriken kurumun yakılması gerekmektedir. Yakılma işlemi için motorun tam ısınması gerekli olup, yaklaşık 80 km/s hızda en az 30 dakikalık bir sürüş gerekmektedir. Eğer genellikle kısa yolculuklar yapıyorsanız, en azından her hafta bir sefer aracınızla uzun bir sürüş yapmazsanız partikül filtreniz çok maliyetli sorunlar çıkarabilir.

Tüm bunları dikkate alarak inceleyebileceğiniz birbirinden seçkin ekspertizli, garantili sahibinden satılık arabaları incelemek için lütfen tıklayınız.

 

 

 

 

Arabam Ne Kadar Eder

Satılık ikinci el araba

bibip.com'da yer alan seçme ve temiz 2el arabalar detaylı ekspertizi yapılmış, satış sonrası garanti korumasıyla satılmaktadır. Dilerseniz taksitle araba için anlaşmalı bankalarımızdan kredi kullandırabiliriz. Listemizde yer alan ikinci el arabalardan bir kısmı aşağıdadır: