OTO MAGAZİN

Bisiklet, Motosiklet ve Sonunda Otomobil Kısacası SKODA.

Bisiklet, Motosiklet ve Sonunda Otomobil Kısacası SKODA.

Bir önceki yazımızda bahsetmiş olduğumuz, 0 KM. Ford araçlarda güncel fiyat listemize bu sefer biraz değişiklik katıp tarihi ilede ilgili bilgi vermek istediğimiz ŠKODA markasını ele aldık.

ŠKODA  yani Almanlara inat olarak kurulan bir marka ,Vaclav Laurin ve  Vaclav Klement  isimli iki çek tarafından kurulan şirket 1895 yılında Slavia adı altında bisiklet üretimine başlıyor. İlerleyen yıllarda ürettikleri bisikletler beğeni toplayınca bir basamak üste çıkarak motosiklet üretmeye karar veriyorlar.1899 yılında üretimine başlanan motosikletler  Laurin&Klement adı altında satışa sunulmuş 4 bin üzerinde bir üretim rakamı yakalamışlar ve kendi üretimi olan motosikletleri  farklı bir kaç ülkeye ihraç etmişler. 1905 yılında otomobil üretimine girmeye karar veriyor ikilimiz ve aynı sene içerisinde ilk otomobilleri olan Voiturette A modeli üretiliyor ve klasikler arasındaki yerini alıyor. Sonrasında ordu içinde üretimler yapan marka 1946 yılında AZNP adlı bir kamu kuruluşu haline geliyor. Takvimler 1987 yılını gösterdiğinde ŠKODA Favorit modeli doğuyor ve marka tekrardan yükselişe geçiyor. 1989 yılında politik değişimler ve ekonomik sıkıntılardan dolayı şirket bir ortak arayışına giriyor ve 1990 yılının Aralık ayında, sırf onlara inat olsun diye kurdukları Alman otomotiv devi Volkswagen Grubu'nun bünyesine katılıyor ve Volkswagen, Audi ve Seat'ın ardından 4. marka olarak üretimlere devam ediliyor.

Son yıllarda ulaştığı satış rakamları ve üretilen otomobiller ile ciddi bir ivme kazanan ŠKODA , Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin (ODD) açıkladığı, 2018 yılı ilk 2 ayı içerisinde satışı gerçekleşen 0.KM otomobiller listesinde 3.725 satış adedi ile  7. sırada kendine yer buldu. Octavia ise 1663 adet ile markanın en çok satan modeli konumunda bulunuyor.  Güncel Fiyat listesi şu şekilde;

Model TL'den Başlayan Fiyatlar
Octavia 78.700 TL
Fabia 63.000 TL
Rapid 76.600 TL
Rapid Spaceback 72.800 TL
SuperB 101.400 TL
Kodiaq 125.500 TL
Karoq 116.900 TL

*Tabloda taban fiyatlar belirtilmiştir paket,yakıt,vites seçeneklerine göre fiyat farklılıkları oluşmaktadır.

Arabam Ne Kadar Eder

Satılık ikinci el araba

bibip.com'da yer alan seçme ve temiz 2el arabalar detaylı ekspertizi yapılmış, satış sonrası garanti korumasıyla satılmaktadır. Dilerseniz taksitle araba için anlaşmalı bankalarımızdan kredi kullandırabiliriz. Listemizde yer alan ikinci el arabalardan bir kısmı aşağıdadır: