OTO MAGAZİN

Dizel Araç sahipleri ileri ek vergiler ödemek zorunda kalabilir.

Dizel Araç sahipleri ileri ek vergiler ödemek zorunda kalabilir.

Dünyanın en pahallı akaryatını kullanmamız sebebiyle, ülkemizde araç seçerken yakıt tasarufu çok büyük öneme sahip. Tüketiciler, daha az yakıt harcaması ve litre fiyatı daha ucuz olduğu için son yıllarda dizel arabaları daha çok fazla tercih etmeye başladılar. Bunun yansımasını ülke genelinde satılan dizel yakıtın artması ve benzin satışlarının düşmesinden de görebiliyoruz.

Peki daha az yakıt harcayan dizel araba çevreye daha az zarar veriyor mu? Bu sorunun cevabı ne yazıkki hayır. KM de tüketilen yakıt miktarı daha düşük olmasına karşın dizel yakıtın yanması esnasında açığa çıkan atık maddeler benzine göre çok daha fazla ve dizel araçlar da bu yüzden çevreyi daha çok kirletiyor. Çevre kirliliğin toplum sağlığına etkisini azaltmak için yoğun çalışmalar devam ederken "Euro 6" standartı ile tanımlanan daha düşük emisyon oranına sahip yeni nesil dizel motorlar geliştirildi.

Avrupa ülkeleri şimdi dizel motorların çevreye zararlarını azaltmak ve nüfusun yoğun olduğu şehirlerde hava kirliliğini azaltarark toplum sağlığını iyileştirmek için yeni önlemleri de masaya yatırdı. Bunlara bir örnek; İngiltere'nin başkenti Londra'da alınan karara göre, 8 Nisan 2019 tarihinden itibaren Londra şehir merkezine girecek olan araçlardan yüksek emisyon oranına sahip yani çevreyi daha çok kirleten araçlar ek vergiler ödemek zorunda kalacaklar. Alınan karada benzinli araçlar için "Euro 4", dizel araçlar da ise "Euro 6" standartlarına uymayan araçlar ek vergi ödemek zorunda kalacaklar.

Bu standartlara uymayan dizel araç sahiplerini kara kara düşündüren bu karara ufak tefek tepkiler gelse de, halkın genelinde kararın desteklendiğini söyleyebiliriz.

Ülkemizde henüz benzer bir tasarı gündeme gelmiş değil. Öte yandan çevre kirliliği ile mücadele için bizde de dizel araçlar dan başlayarak eski araçlara ek vergilerin gelmesi bekleniyor. Bu sebeple, yeni bir ikinci el dizel araba alacağınız zaman, yeni nesil Euro 6 standartlarına sahip, garantili ikinci el araba seçeneklerimizden birisini değerlendirebilirsiniz.

Referans: http://www.bbc.com/news/uk-39492829

Arabam Ne Kadar Eder

Satılık ikinci el araba

bibip.com'da yer alan seçme ve temiz 2el arabalar detaylı ekspertizi yapılmış, satış sonrası garanti korumasıyla satılmaktadır. Dilerseniz taksitle araba için anlaşmalı bankalarımızdan kredi kullandırabiliriz. Listemizde yer alan ikinci el arabalardan bir kısmı aşağıdadır: