OTO MAGAZİN

İkinci El Aracın Durumunu nasıl kontrol edebiliriz?

İkinci El Aracın Durumunu nasıl kontrol edebiliriz?

ikinci el araba almak istediğinizde seçme araçlarımız (120bin KM, 6 yaş sınırını geçmemiş, büyük kazası olmayan) sahibinden satılık arabalar bölümünde inceleyebilirsiniz. Eğer bibip.com dışından bir araba almayı düşünüyorsanız da aşağıdaki kontrol adımlarını takip ederek alacağınız arabanın kontrollerini yapabilirsiniz. Unutmayın, istanbul sahibinden satılık arabalar konusunda çok seçenek sunsa da ekspertizli, garantili araba bulmak o kadar kolay değildir. bibip.com esnek ödeme seçenekleriyle size sahibinden satılık 2el arabayı peşin, banka kredisi veya senetle taksitli olarak alma imkanı sunmaktadır.

ikinci el araba kontrol adımları

 1. Sürüklenen Tahrik Birimi Üzerindeki Tahrik Adımı 2 Resim
  1
  İlgilendiğiniz arabanın türünü seçin, ardından operasyonu, birlikte gelen ekipman türü ve genel geçmişi hakkında bilgi sahibi olun. Klasik bir aile otomobili satın alıyorsanız, dört tekerlekten çekişli bileşenleri veya dizel motorları araştırmanız gerekmez, ancak dört tekerlekten çekiş veya dizel satın aldığınızda, çalışma ve özelliklerinin temel ilkelerini anlayacaksınız.
   
 2. Fotoğraf bir Yıkayıcı ve Kurutucu Satın Alınması başlıklı 7. Adım
  2
  Aradığınız modellerle ilgili müşteri geribildirimlerini online olarak kontrol edin. Otomotiv ürünleri, müşteri memnuniyeti, garanti konuları ve geri çağırma ile ilgili sorunlarla ilgili bilgi toplamak konusunda uzmanlaşmış çok sayıda araştırma kaynağı bulunmaktadır. Belirli bir modelin ortak problemleri olup olmadığını bilmek, ona yatırım yapmaya istekli olup olmadığınız konusunda karar vermenize yardımcı olacaktır.
   
 3. Resim bir Yıkayıcı ve Kurutucu Satın Alınması başlıklı 5. Basamak
  3
  Amaçlarınıza uyması gereken özelliklere sahip arabaları arayın. Aileler, çocuklar, bakkaliyeler, futbol takımı veya ev hayvanıyla seyahat etmek için yer gerektirebilirken, tek bir genç yetişkin bir bütçeyle basit bir ulaşıma ihtiyaç duyabilir. Bu bir basmakalıp gibi gelebilir, ancak aramaya başlamadan önce aramayı ihtiyaçlarınıza uygun araçlara daraltabilmelisin.
   
 4. Başlıklı Başlık Eviniz İçin Doğru Kitten'i Seçin Adım 3
  4
  Karşılaştırılabilir araçların fiyatlarını yerel kullanılmış araba partilerinde, yerel gazetede istenen reklamlarda ve sahip olduğunuz diğer kaynaklarda kontrol edin. Bu, ilgilendiğiniz bir otomobil bulduğunuzda ne kadar sunmaya istekli olmanız gerektiğini size bir fikir vermelidir.
   
 5. Sıkı bir noktada Paralel Park başlıklı resim 5. Adım
  5
  Bir araba seçtiğinizde modele özel olun. Otomobillerin modellerden üreticiye ve üreticiden üreticiye değişmesi, bu nedenle belirli bir otomobil aklınızda bulundurulduğunda ve bunun hakkında biraz bilgi sahibi olmanız, durumunu çok daha kolay bir şekilde değerlendiren işinizi yapacak bir yaşam gerçeğidir. Şimdi bu özel arabaya bakmanın zamanı geldi.
   
 6. Kendi Otomobilinizin Soğutma Sistemini Koruyun başlıklı resim Adım 4
  6
  Kontrol etmeye gittiğinizde aracın geçmişi hakkında neler öğrenebileceğinizi öğrenin. Eğer bir özel satıcı ile uğraşıyorsanız, bu kişi arabayla ilgili değerli bilgiye sahip olacaktır.
  • Kilometre sayacında kaç kilometre gösteriliyor? Modern bir otomobilin 200.000 mil (320.000 km) üzerinde sürmesi nadir değildir, ancak uzun mesafeleri gidip getirmek veya seyahat etmek için gidiyorsanız, 100.000 milin (160.000 km) üzerinde araba ciddi bir şekilde değer kaybetmelidir, çünkü Sadece bu tür bir kullanımla bir ya da iki yıl içinde güvenilir bir servis almayı umuyoruz.
  • "Otoyol" mesafesinin sürücü treninde olduğu gibi olmadığı veya frenler ve süspansiyonda sert olmadığından, otomobilin çoğunlukla uzun yolculuklar ya da kısa süren şehir içi sürüş yönünden yönlendirilip sorulmadığını sorun.
  • Önceki sahiplerin arabayı uygun bir şekilde muhafaza edip etmediğini, yağ, yağ filtresi ve hava filtresini önerilen aralıklarla değiştirip değiştirmediğini kontrol edin.
  • Aracın dik, engebeli arazide kullanılıp kullanılmadığını öğrenin, çünkü bu tür kullanım ciddi sürüş trenlerinin aşınmasına neden olacaktır.
  • Aracın otoban buz çözme için tuzun yaygın olarak kullanılan alanlarda kullanılıp kullanılmadığını öğrenin. Tuz korozif olduğundan, en azından astarın astar olup olmadığını veya pas hasarına uğradığını görmek için yürüyüş takımına dikkat etmek isteyeceksiniz.
   
 7. İkinci el otomobilin durumunun yargıcı olarak değerlendirilmesi başlıklı resim 7. Adım
  7
  Dışarıya bak. Boyaya ve kaplamalara yakından bakarak dolaşarak kötüye kullanım, kaza veya diğer sorunların belirtilerini görebilirsiniz.
  • Anahtarlı bir kilit takılmışsa, kilidin etrafına bakın. Boyada bir sürü delik, çizik veya çizik görürseniz, sürücünün göz yuvası koordinasyon problemi olup olmadığını merak etmeye başlayabilirsiniz veya muhtemelen bir çubuğun içinde sağ tuşa uymada sorun yaşayacak kadar uzun süredir oturuyorlardı. Çubuk kapandığında anahtar deliği. Bu, içki içen birinden araba almayacağınız anlamına gelmez, ancak düşünülmesi gereken bir şeydir.
  • Sac metal yüzeylerin eşleştiği kenar boşluklarına yakından bakın. Örneğin, kaput kenarı ile üst ön çamurluklar arasında ve ızgaranın karşısında bir boşluk var. Burada bulunan metal levhanın her tarafı eşit bir boşluğa sahip olmalı ve oldukça iyi oturmalıdır. Boşluklar, sürtünme yüzeyleri veya diğer olağandışı sığdırma, hemen ortaya çıkmayacak bazı hasarların meydana geldiğini gösterebilir.
  • Gövde panellerinin, çeyrek panellerin, rayların, sürme kartlarının (varsa) ızgaranın altındaki ve koridorun kenarında veya koridorun kenarında krom kaplamanın en gevşek kısmına bakınız.
  • Sac metal hasarını gidermek için plastik gövde dolgu maddesi kullanılmasını beklemek için herhangi bir sebebiniz varsa, bu aynı alanlarda bir mıknatıs taşıyın. Plastik kalemle vurmak, yaptığı çeşitli seslerden ipuçları verebilir, ancak aşırı kuvvet uygulayarak veya bir metal nesneyle dokunarak boyaya zarar vermez.
  • Geniş metal yüzeyleri görüntülediğiniz açıyı değiştirin; böylece, ışık yansıması veya kırılma, boya renginde, parlaklıkta veya ezik farklılık gösterecektir.
  • Pürüzsüz ve kolay çalıştıklarını görmek için kapıları ve pencereleri test edin.
   
 8. İkinci el otomobilin durumunun yargıcı olarak değerlendirilmesi başlıklı resim 8. Adım
  8
  Bagaja bir göz atın, kullanışlı bir lastik, kriko ve lastik takımının olduğundan emin olmak için kontrol edin. Mümkünse, halı kenarlarını yukarı çekin ve pas veya soyulması gereken boya arayın.
   
 9. İkinci El Otomobilin Durumunun Yargılanması başlıklı resim Adım 9
  9
  Kaputun altına bak. Motor sizin için yabancı olabilir, ancak tecrübesiz bir kişi bile çok fazla sorun çıkarmadan bakabileceğiniz bazı şeyler vardır.
  • Yağ kontrol edin. Yağ çubuğunu çekin ve yağa bakın. Açık kehribar rengi ve koyu kahverengi arasında olmalı ve çok kalın ve yapışkan görünmemelidir. Siyah, katranlı yağ, bir motorun bakımında bir ihmal işareti olabilir. Yağın kokusunu alın. Yanık kokusu alırsanız, yanıcı gazların dışarı sızmasına ve yağın "yanmasına" izin veren bir işaret valfının sıkı oturmadığı olabilir. Yağda süt veya köpüklü lekeler veya kabarcıklar arayın. Bu, şişmiş bir kafa contası veya kırık blok veya silindir kafasının işareti olabilir.
  • Kemerlere, hortumlara ve kauçuk tüplere ve tel izolasyonuna bakın. Çatlaklar, kabarcıklar ve alışılmadık renk solması veya lekeler olmamalıdır. Ana fan kemeri serpantinli bir kayış ise ve aracın önemli kilometre mesafesi varsa, kayışın yivli tarafı yivlere dik olan ve ortak bir aşınma belirtisi olan küçük çatlaklara sahip olabilir ve normalde bir sorun oluşturmaz.
  • Motoru ve bileşenlerin geri kalan kısmını yağ veya nemli görünümlü lekeler veya kir arayın. Islak motor yağı veya diğer sıvıları görmese bile, minik bir sızıntının iyi bir göstergesi olarak toz küçük bir yağ sızıntısında bile birikebilir ve nemli görünüşe neden olur. Yağ dolum kapağı etrafındaki alan, krank karterine ilave edildiğinde dökülen petrolün bu tip sızıntılara dair bazı kanıtlara sahiptir.
  • Fren sıvısı depo kapağını çıkartın ve deponun dolu olup olmadığını kontrol edin. Bu haznedeki akışkanın açık-çok açık kehribar rengi olması ve içinde köpük veya kabarcık bulunmaması gerekir. Koyu veya köpüklü fren sıvısı, fren sisteminin bakımının kötü olduğunu gösterebilir.
  • Otomatik şanzıman donanımlı bir araçta, seviye çubuğunu çekin ve şanzıman yağına bakın. Genellikle pembe veya kırmızı renkli çok ince yağlı bir sıvıdır. Koyu kahverengi, siyah veya belirgin kokular varsa, bir ilerleme sorunu yaşanması için ciddi bir potansiyel var.
  • Aracın kaput açılmasıyla birlikte kalkışmasını sağlayın ve olağandışı görünen herhangi bir vurma, dokunma, ping veya tıklama sesleri dinleyin. Bu sesler, özellikle günün ilk başlangıcında sesleri çalarak ana yataklardaki aşınmayı gösterebilir ve motorun içinde pek çok kilometre ömrü kalmadığının göstergesi olabilir. Titreşimi, sallanan kasnakları veya konsantrik dönmeyen fan kanatlarını araştırın. Alternatör, su pompası veya klima kompresöründe çarpık veya bükülmüş bileşenler yakın gelecekte onarım faturalarına yol açabilir. Egzoz sızıntılarını veya motor havalandırma deliğinden veya yağ doldurma kapağından gelen dumanı dinleyin.
  • Araba kapandığında dinleyin. Anahtar kapatıldıktan sonra püskürtür veya çalışmaya devam etmeye çalışılırsa, otomobilin büyük bir ayarlamanın olması gerekebilir; bu, modele ve gerekli spesifik işe bağlı olarak oldukça ciddi para anlamına gelebilir.
   
 10. Bir Köşeye Ters Çevrilmiş Başlıklı Resim 8. Adım
  10
  Araba içindeki "yaratık konforu" özelliklerine bakın.
  • Tribüne bak. Pürüzsüz ve sağlam, delikler, kırışıklıklar veya gözyaşları bulunmuyor mu? Özellikle bir tribün kırışıklıkları neme maruz kaldığını gösterebilir ve üzerine küf veya küf bulabilirsi- niz.
  • Döşeme ve döşemedeki yanıklar, gözyaşı veya lekeler, otomobil bakım eksikliğinin bir başka işaretidir.
  • İç kısımda derin bir koku hissedersiniz. Küf ve nemli bir koku kokuyorsanız, zemin tepsisinde veya pencerelerde, kapılarda veya diğer dikişlerde sızıntılar olabilir. Bunların yerini belirlemek ve onarmak genellikle zordur ve uzun süreli nem, halı veya diğer döşeme tarafından gizlenen korozyon sorunlarına neden olabilir.
  • Emniyet kemerlerini ve koltuk ayarlama özelliklerine bakın ve bunları kullanın. Kendinizi ve içinde olduklarını garanti altına almak için iyi bir çalışma ortamında olmalılar.
  • Aracı tekrar çalıştırın ve aksesuarları kontrol edin. Radyo, CD çalar veya kaset seti, çakmak fişleri, boynuz, ön cam silecekleri, iç lambalar ve diğer özellikleri deneyin. Bu öğelerin çoğu ucuz ve onarımı basit olabilir, ancak satın almadan önce sorunları öğrenmek daha kolay satın alıp kazanmamamanızı kararlaştırır.
   
 11. Vuruştan Bir Şanzıman Tutun başlıklı resim 3. Adım
  11
  Test sürüşüne katılın. Bunu başlatmak için en uygun yer sakin bir arka sokakta ya da nispeten boş bir park yerinde. Keskin bazı dönüşler denemek ve frenlemeyi hızlandırmak isteyeceksiniz ve bu test sonuçlarına dikkat ederken trafikle uğraşmak istemeyeceksiniz.
  • Frenleri tutarak arabayı vitese koyun. Arabaya biraz gaz verin ve şanzımanın frenlere karşı basmasını sağlayın. Herhangi bir titreşim, tereddüt veya başka garip olaylar hissedin ve herhangi bir homurdanma veya öğütme için dinleyin.
  • Frenciyi bırakın ve arabaya iyi bir miktar gaz verin, aşınmış veya hasar görmüş üniversal mafsallar veya süspansiyon bileşenlerini gösterecek haşhaş veya taşlama için dinleyin.
  • Aracınızı 10 ila 12 mil / saat'e (16 ila 19 km / s) ulaştığınızda hızla frenleyin ve hızla ve sorunsuzca durup izlenmeyeceğini gözleyin. Direksiyon kolonu boyunca hissedilen herhangi bir ses veya kuvvet, direksiyon, süspansiyon veya fren bileşenlerinin aşınmış veya hasarlı olup olmadığını görmek için daha fazla araştırma yapılmasını gerektirebilir.
   
 12. İkinci El Araba Durumu Hakimin Değerlendirilmesi başlıklı resim 12 Adım
  12
  Aracı bir adım ileriye sokmanıza izin verecek bir sokaktan çıkarın. Farklı koşullar altında köşelerinin, hızlanmasının ve işlenmesinin nasıl olduğunu görmek isteyeceksiniz. Sürüklenmeyi, titreşmeyi veya direksiyon simidi titreşimlerini hissedin. Bunu yaparken, aracın "uyan" şeklinin farkında olun. Şansınız, sürücü koltuğuna çok zaman harcayacağınızdan bacak odası, kabin kumandaları veya çalıştırma ekipmanları sizin için rahat olacak şekilde yapılandırılmamıştır, farklı bir model aramak isteyebilirsiniz Veya stil.
   
 13. 90 Degree Park başlıklı resim Büyük SUV Adım 6
  13
  Arabayı satıcının evine getirin ve park edin. Dışarı çıkın ve yavaşça dolaşın, test sürüşünüzde sızıntı yapmış yanan yağlayıcılar veya sıvıları koklayın.
   
 14. İkinci el otomobilin durumunun yargıcı olarak değerlendirilmesi başlıklı resim Aşama 14
  14
  Orada birikebilecek su veya yağ damlacıkları için kuyruk borusuna, ayrıca borunun içindeki siyah, kurumuk maddelere bakın. Soğuk havalarda, çok kısa bir sürüşün ardından, kuyruk borusunun yüzeyinde bir miktar su yoğunlaşabilir ancak antifriz ya da yağ belirtisi olmaksızın görünüşte net görünmelidir.
   
 15. İkinci el otomobilin durumunun yargılanması başlıklı resim 15. Adım
  15
  Arabanın altına bir göz atın. Bir el feneri kullanarak arabanın yanına koyun ve herhangi bir sızıntı işareti olup olmadığını görmek için şanzımana, motorun arka tarafında, radyatörün altına, arka tekerlek sürücüleri için arka diferansiyelin durumuna bakın. Aracın daha önce dışarı akan sıvıların neden olduğu lekeler için araba yoluna bakmak için test sürüşünden önce olduğundan farklı bir yere park etmek zarar vermez.
   
 16. Adlandırılmış Otomobil Adı Adım 3
  16
  Bu incelemelerin sonuçlarına bakınız ve dürüst sorularınızı satıcının gözlemlerine ve nedeninin ne düşündüğüne ve müzakerelerde muhtemel onarım masraflarını karşılamak için sizinle birlikte çalışmaya istekli olduklarına bakınız. Arabanın fiyatı. Hatırlamak zorundasınız, kullanılmış bir araba satın alıyorsunuz ve satın aldığınızda şüphesiz aracınıza aşınma ve yıpranma olacaktır.

Arabam Ne Kadar Eder

Satılık ikinci el araba

bibip.com'da yer alan seçme ve temiz 2el arabalar detaylı ekspertizi yapılmış, satış sonrası garanti korumasıyla satılmaktadır. Dilerseniz taksitle araba için anlaşmalı bankalarımızdan kredi kullandırabiliriz. Listemizde yer alan ikinci el arabalardan bir kısmı aşağıdadır: