OTO MAGAZİN

Küresel Sıfır Otomobil Satışları: Eğilimler neler ve geleceğe yönelik olarak ne ifade ediyorlar?

Küresel Sıfır Otomobil Satışları: Eğilimler neler ve geleceğe yönelik olarak ne ifade ediyorlar?

Küresel Sıfır Otomobil Satışları: Eğilimler neler ve geleceğe yönelik olarak ne ifade ediyorlar?

Küresel pazarda son satış rakamları açıklandı, görünen o ki rakamlar gelecek için büyüleyici bir tablo vaadediyor.

Dünyada yaşanan politik belirsizliklere rağmen, otomobil endüstrisinde bir gerçek sabit var: Çin’de sıfır araba pazarı şaha kalktı. Aşağıda sunulan rakamları JATO Dynamics’in Pazar analiz verilerine dayanmaktadır.

Çin, 2010 yılında dünyanın en büyük otomobil pazarı olarak ABD'yi geride bıraktı ve geçen yıl konsolide araç satışını 25.7 milyon adet olarak gerçekleştirdi. Bu rakam ABD'den 8 milyon adet daha fazla. Çinli araç alıcıları geçen yıl büyük oranda SUV ve özellikle yerli elektrikli arabalar başta olmak üzere şehir arabalarını tercih ettiler. Satın alınabilirlik ölçeğinin diğer ucunda ise lüks modellere olan talep adeta patladı.

Çin otomobil pazarında 2016’ya göre yaşanan %2’lik büyüme mütevazi gibi dursa da özellikle ABD’de tabiri caizse geçen yıla göre yaprak kıpırdamaması bu tablonun asıl sebebi oldu. ABD’de gerçekleşen 17.2 milyon adetlik satış 2016 rakamlarının 300 bin adet gerisinde. Bu geriye gidiş 2008 resesyonundan sonra ABD’de ilk kez oluyor. Aslında 2017’nin yaz aylarında SUV ve pick-up satışlarındaki artışa rağmen, bu tablonun ayak sesleri yavaş yavaş duyulmaya başlamıştı.


Lüks araç satışları patlarken, spor araba satışları düştü

 

Lüks sınıfa Çin’den gelen talep doğrultusunda bu segment geçen yıl tüm dünyada en yüksek büyümeyi yakalayan segment oldu. Porsche’nin yanı sıra Cadillac ve Lincoln başı çekti. Araba tutkunları memnun olmasa da özellikle Ford Mustang ve Chevrolette Corvette’de yaşanan sert düşüşler segmenti fena vurdu.

 

Vanların popülaritesi devam etse de MPV segmentinde küresel pazarda yaşanan %10’luk düşüş sebebiyle, SUV satışlarındaki %12’lik dahi pazarı denegelemekte zorlandı. 2017’de 27.6 milyon adet olarak gerekleşen SUV satışları, tüm araba satışlarının çeyreğini oluşturdu.

 

Top 10 Ülke: Kazananlar ve Kaybedenler

 

Çin’deki büyümenin tersine İngiltere otomobil pazarı, %5.4 ile kürselde en büyük düşüşü yaşayan pazar oldu. 2.9 milyon adet olarak gerçekleşen satışlardaki düşüşün temel sebeplerini ekonomik belirsizlikler ve yeni motor vergileri oluşturdu. Neyse ki bu düşüş İngiltere’yi 2.5 milyonluk satış adediyle Fransa pazarının arkasına düşürmeye yetmedi. Ancak Fransa araba pazarındaki büyüme sürerken, İngiltere’de 2018’in ilk çeyreğinde de 166 bin adetlik düşüş yaşanması, ülkenin küresel pazardaki sıralamasını tehlikeye atacak gibi görünüyor.

 

Elektrikli Araç satışları arttı, ancak bu segmentin Pazar payı halen çok küçük:

 

Elektrikli araç satışlarının pazarın %1’ine tekabül etmesi ve bunun batarya ile çalışan arabalara olan ilgilinin artması olarak yorumlanmasına dair 2017’de pek çok yazı yazıldı. Ancak JATO’nun rakamlarına göre durum gerçekte böyle değil.

Son rakamlar teyid edilmemiş olsa da 2017’de gerçekleşen elektrikli araç satışı 2017’de yaklaşık 581bin adet olarak gerçekleşti, ki küresel pazarın yaklaşık %0.8’ine karşılık gelmekte. Çok yakın olmakla birlikte yeterli değil, zira globalde bir teknolojinin kabul görmüş olması için %1’lik Pazar payı kırılım noktası olarak kabul ediliyor.

 

Geçtiğimiz yıl, Nissan Leaf Mk1 uzun zamandır elinde bulundurduğu birincilik tacını, pazarda az bilinen ve daha ucuz olan Çinli BAIC EC’ye kaptırdı. Çinli üreticinin 20 kW bataryalı modelleri pazarda £17,000 ‘den başlayan fiyatlarla sunuluyor. Öte yandan daha üst segment fiyat seviyelerinde olan Model S’in de satış rakamları ile Nissan’ı geride bırakması pazarda Tesla’nın dayanılmaz cazibesi olarak yorumlandı.

 

Yine bir başka Çinli ZD Zhidou 4.’lük koltuğuna oturarak Renault Zoe ve Tesla Model X’i geride bıraktı.

 

SUV’lar global pazarda hakimiyet kurma yolunda:

 

Evet, SUV’lar gerçekten de tüm dünyada pazarı ele geçirdi desek yanlış olmaz. Uzun zamandır SUV’lar birçok pazarın yükselen trendi, ve şimdi Hindistan, Brezilya ve hatta güney Asya pazarlarını dahi etkilemeye başladı.

SUV’larda neredeyse tüm alt segmentlerde büyüme yaşanıyor. Ancak geçen yıl en yüksek büyüme orta ve büyük ölçekli SUV’larda yaşandı. Bu çerevede Çin’de geçen yıl 5+2 ve full 7 koltuklu birkaç yeni model daha pazara giriş yaptı.

** TR SUV market brands: Volvo, Nissan, BMW, Volkswagen, Porsche, Land Rover, Range Rover, Toyota, Mazda, Infinity, Skoda, Renault, Peugeot, Honda

 

En çok elektrikli aracı hangi ülkeler alıyor:

 

333bin adetlik satışla elektrikli araba pazarının lideri yine Çin oldu, ki bu rakamla Çin ABD ve Avrupa’nın olduka ilerisinde. ABD’de elektrikli araçlara olan ilgi geçen yıl %14 azaldı.

 

https://www.autocar.co.uk/sites/autocar.co.uk/files/images/car-reviews/first-drives/legacy/untitled-2_0.jpg

 

Süper arabalar geçen yıl yine altın vuruşunu yaptı:

 

Gürültülü ve pahalı arabaların tahtına geçen yıl da 30,700 adetlik satışla yine Porsche 911oturdu. Bu rakamlar ile Alman üretici 2016’ya göre bu modelde %4 büyüdü. Porsch 911 bu segmentte açık ara önde, en yakın takipçisi 5,800 adetlik satışla Mercedes-Benz SL oldu. Mercedes-Benz bu rakamla SL modelinde 2016’ya göre %14 daha düşük performans sergiledi.

 

Ferrari ve Aston Martin sırasıyla %10,1 ve %58,1’lik büyüme yakalayarak adeta sıçrama yaptılar. Lexus da 5,700 adetlik LC satışıyla sıçrama yapan bir başka marka oldu. Lexus LC bu rakamla, 5,100 adetlik satışa sahip Mercedes-AMG GT’nin 3.lüğünü elinden aldı.

 

Süper araba pazarı geen yıl %5.3 büyüyerek yılı 75,400 adetlik satışla kapadı. Bu segment’in globalde +80,000 Sterlin fiyatla satıldığı düşünülürse bu performans saygıyı hak ediyor

 

Özellikle Çin sayesinde Lüks hiç batmayan bir Pazar:

 

Bu segmentte Mercedes-Benz S-Class 72,613 adetlik satışla ipi göğüsledi. Burada Cadillac’ın da gizli ama büyük bir başarı hikayesi yazdığını belirtmemiz gerekir. Avrupa yollarında pek görünmese de, bu efsanevi markanın globalde top 10 listesine 3 modeli girdi. JATO Dynamics bu büyümeyi artan Çinli milyarder sayısına bağlıyor. Cadillac XTS 60,980 adetlik satışla S-Class’ın hemen arkasından geldi.

 

Lincoln ile top 5’e 2 Amerikan markası girerken, Rolls-Royce ve Bentley hem ciroda hem adette büyük düşüş yaşadı

 

BMW 7-Serisi 55,990 satış adediyle yine bu segmentte en çok satılanlar arasında yer aldı. Aslında burada düşünülecek bir iki konu daha var. Örneğin Range Rover, eğer bu segmentte listelenseydi ilk üç içerisinde yer alacaktı. Ayrıca Jaguar’ın yeni XJ Saloon’unu da göz ardı etmeyelim. Bu da 25,000’in üzerinde bir satış yakalayabilirse muhtemelen ilk beşe girer.

 

** TR Luxury Car brands: Mercedes, BMW, Audi

Avrupa Pazarı toparlanıyor: Almanya öncü, Birleşik Krallık düşüşte

 

İbreler İtalya, İspanya, Polonya ve Fransa’da ve bir miktar da Almanya pazarında büyümeyi işaret ediyor. İşin aslı Avrupa’da yeni araba pazarını rayına oturtan iki ülke Fransa ve Almanya. Almanya 3.4 milyonluk satışla başı çekiyor. JATO’ye göre SUV’lar 29 Batı Avrupa pazarının 23’ünde satış şampiyonu olurken, yerini aldığı MPV pazarı %11 daraldı.  

 

Uzmanlar birçok Avrupa ülkesinin yeniden ekonomik istikrarın keyfini sürerken, buna bağlı olarak tüketici güven endeksinin de arttığını düşünüyor. Son yıllarda yaşanan borç krizleriyle ekonmisi iflasın eşiğine gelen Yunanistan’da bile araba pazarı %15 büyüdü.

 

2017’de daralan 5 Pazar trendi:

 

Her ne kadar kabus bir Dünya Kupası maçı sonucuna benzese de, aslında Birleşik Krallık yeni araç pazarı Meksika ve Porto Riko gibi küçük sebeplere karşı savunmasız hale düşmez.  Temelde ana karada düşen satışlar, Birleşik Krallık’ın 2017’de en çok daralan üç Pazardan biri olmasına sebep oldu. Brexit ve düşük seyreden Sterlin/Euro paritesi özellikle İrlanda’da daha keskin bir düşüşe sebep oldu, öyle ki Alıcılar yeni araç almak yerine ithal 2. El arabalara yöneldirler. Aynı şekilde ABD de %1,9’luk düşüşten muzdarip oldu.

 

Yerli araba endüstrisinin ölümü:

 

Geçtiğimiz yıl Avustralya’daki son yerli üretim tesisi de kapandı. Yanlış giden neydi? Uzmanlara göre 2006’dan beri Avustralya üretimi araçlara olan talep sürekli olarak azalıyor. Bunun için 3 etken öne çıkıyor. Birincisi üretim tesisleri Saloon ve Pick-Up üretimine yoğunluk verdiler, ve bu araçlar daha çok lokal pazara hitap ediyordu ve ihrac edilemiyorlardı.

 

İkincisi endüstri SUV’a kayan talebi doğru okuyup bu değişeme uygun cevap veremedi. Sadece Ford Territory’nin yerli üretimine başlandı, halbuki Avustralya pazarının %45’ini SUV oluşturuyor.

 

Üçüncüsü otomotiv sektörü serbest ticaret anlaşmalarının dışında bırakıldı. Bu yüzden örneğin Tayland pick-up ihracatı için bölgesel merkez haline geldi.

 

** TR Yerli Arabalar: Renault, Fiat, Hyundai, Ford

Spor Arabalar: Bazı alanlarda talep daraldı

 

Spor segmentte Mazda’nın ince işçiliğe sahip MX-5’i halen güçlü bir satış hacmine sahip (40 bin adet). Porsche’nin 718’i de yine geçen sene yükselenler arasında. Abarth’ın yeni 124 Spider’i birinci yılında çok iyi bir satış hacmine ulaşarak, 10. Sırayı işgal eden Mercedes SLC’nin çok az altında kaldı. Öte yandan Toyota GT86 da mdelin son yıllarına yaklaşırken pazardan yeni bir destek buldu.

 

Tüm bu olumlu gelişmeler, bu segment genelinde düşüşe engel olmaya yetmedi. Bunun en önemli sebebi ABD’de Ford Mustang ve Chevrolet Corvette’in, Avrupa’da ise Audi TT’nin başını çektiği kaslı arabalara talebin azalması olarak değerlendiriliyor.

 

https://www.autocar.co.uk/sites/autocar.co.uk/files/images/car-reviews/first-drives/legacy/untitled-1_14.jpg

 

** TR BMW Z4

GELİŞEN PAZARLAR:

Geçen yıl Gelişen Pazar olarak değerlendirilen 12 ülke için iyi bir yıldı, toplam satışlarını %7 arttırdılar. Hindistan satışları 400 bin adet arttırarak Almanya’nın üstüne çıktı ve globalde 4. Büyük Pazar oldu.

Gelişen pazarlar geçmiş yıllarda en çok ekonomik istikrarsızlıklardan etkilendi, ki istikrarsız ortama en çok tepki veren sektörlerin başında sıfır ara sektörü geliyor. Ancak JATO’ya göre bu durum artık geçmişte kaldı.

Bu yıl gelişen pazarlardak marka liderlik yarışı ilgi ekici olacağa benziyor. Acaba Volkswagen ve Toyota, Nissan ve Renault’u tahtından indirebilecek mi?

Amerikan pick-up’ları ve SUV’ları: hiç bitmeyen bir aşk hikayesi...

Geçen yıl ABD’de araba satışları tüm segmentlerdeki düşüşün etkisiyle toplamda %1,9 düştü. Satışını arttıran yegane 2 segment pick-up (+%5,8) ve SUV’lar (+%4,8) oldu. Bu iki segment beraber ABD’deki satışların %57sine tekabül ediyor, ki bu ivmeyle sektör 2016’yı büyümeyle kapatmıştı. JATO analistleri, düşük petrol fiyatları, geniş model yelpazesi ve güçlü yerli üretim ile bu iki segmente olan talebin önümüzdeki yıllarda da devam edeceğine inanıyor

 

 

Arabam Ne Kadar Eder

Satılık ikinci el araba

bibip.com'da yer alan seçme ve temiz 2el arabalar detaylı ekspertizi yapılmış, satış sonrası garanti korumasıyla satılmaktadır. Dilerseniz taksitle araba için anlaşmalı bankalarımızdan kredi kullandırabiliriz. Listemizde yer alan ikinci el arabalardan bir kısmı aşağıdadır: