OTO MAGAZİN

Nasıl ikinci el araç satın alırım?

Nasıl ikinci el araç satın alırım?

Bu yazımızda sahibinden satılık araba almadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini, temel kontrolleri nasıl yapacağınızı anlatacağız. Unutmayın, bu zahmete girmenize gerek kalmadan uzman eksperlerimiz tarafından 200 nokta ekspertizi yapılmış, tramer sorgu kayıtları yapılmış ve en küçük ayrıntısına kadar kusurları incelenip belgelenmiş bir birinden temiz sahibinden satılık ikinci el arabalarımızı bibip.com/ihale adresimizden inceleyebilirsiniz.

Bir bayiden kullanılmış bir otomobil satın almak zor bir süreç olmamalı - fakat ortalama bir otomobil alıcının normal olarak düşünemeyeceği tuzaklarla dolup taşıyor olabilir.

 
Bir MOT, testin yapıldığı sırada bir otomobilin belirli güvenlik ve yapısal gereklilikleri yerine getirdiğini kanıtlamaktadır. O dönemde açıkça görülemeyen daha ciddi hatalar.

Kullanılmış otomobil bayileri, öncülerinden uzaklaşmanıza izin verdikleri herhangi bir otomobil için bir MOT sertifikası almalıdır. Bununla birlikte, bir YT, testin yapıldığı andaki bir otomobilin belirli güvenlik ve yapısal gereklilikleri yerine getirdiğini kanıtlamaktadır. OTT zamanında açıkça görülemeyen daha ciddi arızalar, tespit edilebilmesi için araca daha derin bir soruşturma yapılmasını gerektirebilir.

Araba uzmanı Mark Brown, bize yeni bir motora ihtiyaç duyduğunuzda atması gereken 12 adım ve kendinize limon koymaktan nasıl vazgeçmenizi önerdi:

1. Piyasayı araştırın ... ..ve satıcı
Reklamı yapılan fiyatın bütçeniz dahilinde doğru olduğundan emin olun ve bütçenizi koruyun - bu bilgi bir anlaşma müzakeresinde yararlı olabilir. Belirli bir modeli incelemek için incelemeleri okuyun. Neden satıcıyı araştırmıyorsun ve onlardan tarih / geribildirim için nette arama yapın.

2. Aracın satılacağından emin olun
Tüketici mevzuatı, satıcının yasal bir unvana sahip olması ve bunu alıcıya geçirebilmesi, ancak daha önce bir sahibinin finansmanının sağlanmasına değecek bir kılan olmasından ötürü bir bayi satın alarak çok sorun değil, aksine yasal olarak aracınıza sahip olamazsınız . Özel bir alıcıdan alışveriş yapmak daha riskli olabilir; bu nedenle, mevcut Kayıtlı Muhafızı kontrol edebilmeniz için V5C / UK Kayıt Sertifikasını görmenizi sağlar. Aracınızı o adresde muayene edin veya izin verilmiyorsa çok dikkatli olun, asla bir pub otoparkında veya başka bir yerde görüşmeyin ve finans durumunu kontrol edin.

3. MOT, Vergi ve Hizmet Geçmişi
Servis kitabını görmek ve pulların servis kitabında ne kadar ikna edici olduğunu değerlendirmek için sorun - mevcutsa kapsamlı makbuz paketi, servis paketi vb. Yerini alamazsınız. Artık, DVLA'nın ücretsiz Online Sorgulama Hizmetini kullanarak, aracın mevcut vergi ve MOT durumunu iade edecek olan kayıt numarasını ve araç formunu girerek belirli ayrıntıları kontrol edebilir ve elde edebilirsiniz. Bir araba satılırken veya bir bayi ile ticaret yapıldığında normal olan vergi iptal edilebilir ancak vergi iptal edildi veya süresi sona ermiş tarih listelenir. Benzer şekilde, MOT durumu listelenir. MOT güncel değilse ve / veya vergi bir süre önce sona erdiğinde, arabanın bir süre, muhtemelen vergi öncesi ve / veya MOT süresinin dolmasından önce yolda olduğunu gösteriyor - nedenini sormak ve eğer cevap ikna edici değilse gidin Çünkü biri duran bir araba iyi bir ihtimal değil.

4. Herhangi bir "riskli" belirteç için aracın geçmişi kontrol edin
HPi'de ya da burada , aracın hala olağanüstü finansmana sahip olup olmadığını, çalınmış olarak kaydedildiğini, hurdaya çıkarıldığını ya da daha önce yazıp yazmadığını, ihraç edilmiş olarak kaydedildiğini ve arabanızın kaç tane Koruyucu olduğunu size gösterecek bir veri kontrolü elde edebiliyoruz Ve her seferinde el değiştirdiğinde.

5. Aracınızı sizinle birlikte , tercihen mekanik, karoseri veya mühendislik tecrübesi ile görmek için birilerini götürün, ancak herhangi bir otomobil uzmanlığına sahip olmayan biri bile, kendi başınıza olmaktan daha iyidir - iki kafanın bir ve bir saniyeden daha iyi olduğu doğrudur Kişi baskıyı alabilir, zamanı düşünerek satın alabilir, kaçırmış olabileceğiniz bir şeyi bulabilir veya sadece ahlaki destek ve sondaj tahtası sağlayabilir.

6. Sürücü koltuğundan çekler
Kontağı açın ve tüm uyarı lambalarının yanmasını görün. Aracın diyagnostik kontrolleri tamamlandıktan sonra bazıları hızla dışarı çıkıp gidecek, bazıları motor çalışmaya başladığında, koltuk kemerleri takılı ve el freninin serbest bırakılmasıyla başlayacak - normalde hazır olduğunuz noktada Işıkları yanmadan sürmek, bir arızanın göstergesidir - üzerinde duran pek çok uyarı ışığı şimdi MOT arızalarıdır ve hepsi genellikle düzeltilmesi kolay olmayan problemleri uyarmaktadır. Tüm kontrolleri test edin - özellikle hava sıcaklığını en soğuk ayarda kontrol edin, havalandırma kanallarından gelen havanın motor bir süre çalıştıktan sonra gerçekten soğuk olmasına dikkat edin.

7. Panelleri, boya kaplamalarını ve vücut boşluklarını gözle çizme
Bir dizi mesafeyi ve açıları eğikten doğrudan doğruya yüz yüze olarak görüntüleyin ve ışıklar, tamponlar, paneller arasındaki boya dokuları, girintiler ve dalgalanmalar arasındaki eşitsiz boşlukları araştırın. Bu paneller onarılmış bir onarım öyküsünün semptomatik olabileceğini belirtir. Çarpışma hasarı.

8. Altına bir göz atın
Aracın tam altında yalan söylemek zorunda değilsiniz, bu güvenli olmayabilir - ya da temiz! Ancak diz çökün ve aracın ön, arka ve iki tarafını mümkünse bir meşale ile inceleyebilirsiniz - yağ ve diğer sıvı sızıntılarını, alt gövdede delik deliklerini, gevşek öğeleri veya egzoz boyunca sızıntıları arıyorsun Motor çalışırken yumuşak bir ses duyabilirsiniz.

9. Tekerlekleri ve lastikleri kontrol edin
Tekerleklere ve / veya plastik kaplamalara, yalnızca orada görebileceğiniz hafif ray büzgülerinin ötesinde daha fazla hasar olup olmadığına bakın. Tekerleklerin jantlarının, lastik duvarlarının buluştuğu yerin yanına oturması iyi bir işaret değildir. Bir 20p parçanın kenarına yiv açarak lastiklerin yasallığına ilişkin 20 pence testini uygulayın ve madalyonun dış kenarından yazının göründüğü herhangi birini görebiliyorsanız lastik aşınır ve yasa dışı olabilir - tekrarlayın Dört lastiğin tamamında. Bir otomobilin sağlığı ve aracın lastiklerinden nasıl korunduğuna dair çok şey söyleyebilirsiniz, bu nedenle lastiklerin yan duvarlarını inceleyerek herhangi bir kesik veya çıkıntı olmamasını sağlayın, her lastiğin lastik sırtı yüzeyinin tüm genişliğine bakın Hangi direksiyon ve / veya süspansiyon hasarı & yanlış hizalanması varlığına ilişkin ipuçları verir. Lastiklerin tüm genişlikleri boyunca eşit olarak giyildiğini görün - orta ya da iki kenarın daha hızlı aşınma oranı, uzun vadeli enflasyon sorunlarının semptomatik olduğunu, bir kenarın hızlı bir şekilde aşınmasının direksiyon ve / veya süspansiyon hizalama hatalarından kaynaklanabileceğini, Elinizin lastiğin iç ve dış kenarları etrafında olması ve bunun bir yönde kolaylıkla yapılabileceğini hissediyorsanız ancak diğer yönde zıplamış olmanızın nedeni, sırt bloklarının kenarlarına bir dizi bıçak kenarı hissetmektir. Kusurları izleme.

10. Kaputun altında
Motor çalışmadan önce, yağ seviyesi kontrol çubuğunu kullanarak motor yağı seviyesini kontrol edin. Bir benzinli motor yağı kirli bir altın-kahverengi renkte görünürken, bir dizel motor yağı biraz daha siyah görünebilir - çok siyah ve katran benzeri, bakımı iyi yapılmamış bir motorda belirtidir. Sızdırmazlık seviyesini genellikle gözle görülen başlık başlıklarında görünen kontrol edin, ancak sıcakken kapağı çıkarmayın, basınç altında olabilir! Sık sık amatör veya DIY tamirinin bir işareti olan tehlikeli seyir kablolama bağlantıları için gevşek, kırık, sızdıran bir şey olup bittiğini görün ve ardından motoru çalıştırın ve umarım hangisinin iyi bir ton olması gerektiğini ...... dinleyin. Hiçbir hızlanma ve yavaşlama ve motorların montajlarında sallanan herhangi bir kanıt yok ya da silindirde bir misfire olabilir.

11. Otomobilin her yerinde sistematik olarak muayene edilmesi
Motorun otomobilin etrafında yürüdüğü ve sistematik olarak her bir kapıyı sistematik olarak açtıktan sonra kolları, küçük kızakları kontrol edin ve her kapının etrafında süslemeye bakan, elektrikli camların test edilmesi, koltuk ayarlayıcılarının ve katlanır koltuk mekanizmalarının kontrol edilmesi, Emniyet kemerlerinin ve çekmelerinin güvenliğini sağlamak için, fren lambaları ve göstergeleri çalışırken mümkün olduğunca çok sayıda ışığı yanacak birini başkasının gösterdiği tek oranda yanıp sönmediğinden emin olunuz. Elektriksel arızalar. Her iki köşedeki vücudunuzdaki ağırlığınıza basın, araba seviyesine dönmelidir - eğer yukarıdan yukarıya doğru sıçramaya devam ederse o köşede aşınmış amortisör semptomatiktir.

12. Yol Testi
Doğru lisansa sahip olduğunuzdan, aracınız için geçerli sigortanız olduğundan ve MOT'd olduğundan emin olun. Sürücü koltuğunun ve aynaların dahil olduğu kontrollerin ayarlanabildiğinden ve doğru bir şekilde ayarlandığından ve test tahrik ünitiniz için olabildiğince geniş bir aralıktaki koşulları karşılayacak kadar yakıt bulunduğundan emin olun. Doğru bir çizgi ile seyahat ederken, direksiyonda bir tarafa doğru çekilmediğinde veya dolaşmadığında, direksiyonun hafif ve hassas bir şekilde hissedildiğini, frenler geldiyse fıskaları sallamayacak veya ezmeyin, bunları uyguladığınızda direksiyonun düz olduğundan emin olun Ve arabayı keskin ve eşitçe yukarı çekdiklerini belirtti. Göstergelerin kendiliğinden iptalini ve sürücünün hassas, güven verici bir deneyim hissettiğini, dişlilerin sorunsuz ve kolay şekilde değiştiğini ve hafifçe ayağınızı dinlendirdiğinizde debriyajın kaymadığını herhangi bir çınlama, çıngıraklar veya sızdırma sesleri için dinleyin Pedalın üstünde ve pedal yere gelmeden temizler.

Her şey başarısız olursa ve hala kendinizden emin değilseniz, daima profesyonel bir inceleme için danışabilirsiniz - sadece çevrimiçi olarak "satın alma öncesi incelemeler" araması yapın ve bir domuzun poke içinde satın alınmasını önlemeye yardımcı olan organizasyonlar için çevrimiçi olarak arama yapın; Ev ödevinizi, araştırmanızı, veri kontrollerini vb. Yaptıktan sonra, doğru arabayı bulmadan önce birkaç teftiş için ödeme yapmanız gerekmez.

Arabam Ne Kadar Eder

Satılık ikinci el araba

bibip.com'da yer alan seçme ve temiz 2el arabalar detaylı ekspertizi yapılmış, satış sonrası garanti korumasıyla satılmaktadır. Dilerseniz taksitle araba için anlaşmalı bankalarımızdan kredi kullandırabiliriz. Listemizde yer alan ikinci el arabalardan bir kısmı aşağıdadır: