OTO MAGAZİN

NEDEN KIŞ LASTİĞİ KULLANMALI

NEDEN KIŞ LASTİĞİ KULLANMALI

Toplumumuzda sıklıkla kar lastiği ve kış lastiği birbirlerinin yerine kullanılsa da aslında aynı şeyi ifade etmezler. Kar lastikleri yol konforu düşük, yakıt tüketimi yüksek eski nesil lastiklerdi. Oysa bizim yazımızın konusu yoğun kış şartlarında olduğu kadar, soğuk havalarda ıslak veya kuru zeminde dahi yüksek performans gösteren yeni nesil kış lastikleri üzerine.

Kış lastikleri, yaz yahut dört mevsim denilen lastiklerden farklı olarak, çok düşük sıcaklıklarda dahi esnekliği koruyan bileşimlerden imal edilmiş yumşak hamurlu lastiklerdir. Buna ek olarak karlı ve buzlu havada yol tutuşu arttırıcı kılcal desenlere sahiptirler. Ayrıca bu sayede kötü hava koşullarında dahi çok daha iyi fren mesafeleri sunmaktadır. Hava karlı ve buzlu olmasa dahi, hava sıcaklığı 7 santigrat derecenin altına düştüğü andan itibaren kış lastiklerinin kullanılması önerilmektedir.

Ülkemizde son yıllarda kış lastiklerine olan talepte artış gözlense de, fiili kullanım olması gerekenin epey gerisindedir. Bu nedenle kötü hava koşullarında trafikte ciddi sorunlar yaşanabilmektedir. Daha da önemlisi kış koşullarında yaz yahut dört mevsim lastik kullanan sürücüler, sadece kendi güvenliklerini değil, trafikteki diğer sürücülerin ve yayaların güvenliklerini de riske atmaktadırlar. Aslında uzun döneme bakıldığında kış lastiği ek maliyet olarak görülmemelidir. Zira kış ve yaz olmak üzere iki takım lastik kullanıldığında lastiklerin eskime süreleri de aynı oranda uzamaktadır. Yani kış lastiği kullanmayan bir sürücü de muhtemelen aynı sürede iki takım yaz lastiği eskitmek durumunda kalacaktır.

Kış lastiklerinin dört adet olmak üzere tam takım ve aynı desende alınması önerilmektedir. Farklı desenlerde kullanımlar, yahut maliyet kaygısı ile sadece çekiş tekerlerine bir çift alınmak suretiyle yapılan uygulamalar, aracın dengesinin bozulmasına, savrulmasına yahut araç fren mesafesinin uzamasına sebep olabilmektedir.

Kış lastiği yedek setiyle birlikte sahibinden satılık araçları incelemek için https://bibip.com/ihale adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Arabam Ne Kadar Eder

Satılık ikinci el araba

bibip.com'da yer alan seçme ve temiz 2el arabalar detaylı ekspertizi yapılmış, satış sonrası garanti korumasıyla satılmaktadır. Dilerseniz taksitle araba için anlaşmalı bankalarımızdan kredi kullandırabiliriz. Listemizde yer alan ikinci el arabalardan bir kısmı aşağıdadır: