OTO MAGAZİN

Otomatik Vites Araçlarda Şanzımanlar Nasıl Çalışır?

Otomatik Vites Araçlarda Şanzımanlar Nasıl Çalışır?

Otomatik Vites Araçlarda Şanzıman Nasıl Çalışır?

6L50 şanzıman
6L50 şanzıman, Hydra-Matic altı ileri geri ve GM tarafından üretilen dört tekerden çekiş otomatik şanzımandır.

Otomatik şanzımana sahip bir otomobil kullandıysanız otomatik şanzıman ile manüel şanzıman arasında iki büyük fark olduğunu biliyorsunuz :

 • Otomatik şanzıman arabasında debriyaj pedalı yoktur.
 • Otomatik şanzımanlı araçta vites değişimi yok. Şanzımanın içine girdikten sonra, her şey otomatik olur.

Hem otomatik şanzıman (hem de tork konvertörü ) ve manuel şanzıman (debriyajı olan) tamamen aynı şeyi başarıyor ancak bunu tamamen farklı şekillerde yapıyorlar. Otomatik şanzımanın yaptığı yol kesinlikle inanılmaz!

Bu yazıda, otomatik şanzıman ile yolumuza devam edeceğiz. Tüm sistemin anahtarı ile başlayacağız: planet dişli setleri. Sonra iletimin nasıl bir araya geldiğini göreceğiz, kontrollerin nasıl yürüdüğünü ve iletimin kontrol edilmesine ilişkin karmaşıklıkların neler olduğunu tartışacağız.

 

 
 

Otomatik Şanzımanın Amacı

Otomatik şanzıman
Otomatik şanzımanın yeri.

Tıpkı bir manuel şanzıman gibi, otomatik şanzımanın asıl görevi, geniş bir yelpazede çıkış hızları sağlarken, motorun dar aralıklarla çalışmasını sağlamaktır.

Bir şanzıman olmaksızın, otomobiller bir dişli oranı ile sınırlandırılacak ve bu oran aracın istenen en yüksek hızda gitmesine izin vermek için seçilmelidir. 80 mil / saat'lik en üst bir hızda çalışmak isterseniz, dişli oranı çoğu manuel şanzıman arabasında üçüncü vitese benzeyecektir.

Muhtemelen sadece üçüncü dişli bir manuel şanzıman kullanmayı denemediniz. Başardıysanız, hızlı bir şekilde başlangıç ​​yaparken ivme kaybettiğinizin farkına vardınız ve yüksek hızda motor kırmızı çizginin yakınında çığlık atıyordu. Böyle bir araba çok çabuk aşınır ve neredeyse dokunulamaz olurdu.

Böylece şanzıman, motorun torkunu daha etkili bir şekilde kullanmak ve motoru uygun bir hızda çalıştırmak için vites kullanıyor. Ağır nesnelerin çekilmesi veya taşınmasında, aracınızın şanzımanı şanzıman akışkanını yakacak kadar sıcak olabilir. Şanzımanı ciddi hasarlardan korumak için, çeken sürücüler, şanzıman soğutucularıyla donanmış araç satın almalıdır .

Bir el ile bir otomatik şanzıman arasındaki en önemli fark, manuel şanzıman çeşitli vites oranlarını elde etmek için çıkış şaftına farklı vites setlerini kilitler ve kilidini açar; otomatik şanzımanda aynı vites seti farklı viteslerin hepsini üretir oranları. Gezegensel dişli kutusu, bunu otomatik şanzımanda mümkün kılan bir cihazdır.

Şimdi planet dişli kutusunun nasıl çalıştığına bir göz atalım.

 

 

Gezegensel Şanzıman

Halka dişli, gezegen taşıyıcısı, güneş dişlileri
Soldan sağa: halka dişli, gezegen taşıyıcısı ve iki adet güneş dişlisi

 Ayrıştığınızda ve otomatik şanzımana baktığınızda, oldukça küçük bir alanda büyük bir ürün yelpazesine rastlıyoruz. Diğer şeylerin yanı sıra şunu görüyorsunuz:

 • Dahice bir gezegen dişli takımı
 • Bir vites setinin parçalarını kilitlemek için bant seti
 • Dişli kutusunun diğer parçalarını kilitlemek için bir dizi ıslak-plakalı kavramalar
 • Debriyaj ve bantları kontrol eden inanılmaz derecede tuhaf bir hidrolik sistem
 • Şanzıman akışkanını hareket ettirmek için büyük bir dişli pompası

• İlgi odağı, planet dişli takımıdır . Bir kantalonun boyutu hakkında bu bir parça, şanzımanın üretebileceği farklı dişli oranlarını oluşturur. Şanzımandaki diğer her şey, gezegensel dişli kutusunun işini yapmasına yardımcı olmak için var. Bu şaşırtıcı dişli takımı, daha önce HowStuffWorks'da göründü. Elektrikli tornavida makalesinden fark edebilirsiniz . Otomatik şanzıman, iki kompakt planet dişli seti birbirine katladı. Planet dişli setlerine giriş için Dişli Oranlarının Çalışması'na bakın.

Herhangi bir planet dişli çarkının üç ana bileşeni vardır:

 • Güneşliği
 • Gezegen dişlileri ve gezegen dişlileri taşıyıcısı
 • Halka dişli

Bu üç bileşenden her biri giriş, çıkış veya durağan olarak tutulabilir. Hangi parçanın hangi rolü oynayacağını seçmek dişli kutusunun dişli oranını belirler. Şimdi, tek bir planet dişli setine bir göz atalım.

 

Gezegensel Gearset Oranları

Şanzımandan gelen planet dişli setlerinden birinde 72 dişli bir halka dişli ve 30 dişli bir güneş dişlisi var. Bu dişli kutusundan çok farklı dişli oranları elde edebiliriz.

 

 
Giriş
Çıktı
Sabit
Hesaplama
Dişli Oranı
bir
Güneş ( S )
Gezegensel Taşıyıcı ( C )
Halka ( R )
1 + R / S
3.4: 1
B
Gezegensel Taşıyıcı ( C )
Halka ( R )
Güneş ( S )
1 / (1 + S / R)
0.71: 1
C
Güneş ( S )
Halka ( R )
Gezegensel Taşıyıcı ( C )
-R / S
-2.4: 1

 


Ayrıca, üç bileşenden herhangi ikisini de kilitlemek, tüm aygıtı 1: 1 dişli redüksiyonuyla kilitleyecektir. Yukarıda listelenen ilk dişli oranının bir azalma olduğuna dikkat edin - çıkış hızı giriş hızından yavaştır. İkincisi bir overdrive - çıkış hızı giriş hızından daha hızlıdır. Son tekrar bir düşüş olur, ancak çıkış yönü tersine çevrilir. Bu planet dişli setinin dışında elde edilebilecek diğer bazı oranlar var, ancak bunlar otomatik şanzımanla alakalı olanlar. Bunları aşağıdaki animasyonlardan deneyebilirsiniz:

 


Otomatik şanzımanlarla ilgili farklı vites oranlarının animasyonu
Yukarıdaki tabloda soldaki düğmeleri tıklayın.

Dolayısıyla, bu bir takım dişliler, bu dişli oranlarının hepsini, diğer dişlilerin birbirine karışmamasına veya ayırmasına gerek kalmadan üretebilir. Arka arkaya iki vites grubuyla, iletim ihtiyacımız olan dört ileri vites ve bir geri vites alabilirsiniz. İki set dişliyi bir sonraki bölüme koyacağız.

 

 

AA
 

Bileşik Gezegen Şanzıman

Bu otomatik şanzıman, bileşik planet dişli takımı adı verilen ve tek bir planet dişli setine benzeyen fakat aslında birleştirilen iki adet planet dişli seti gibi davranan bir dizi dişli çark kullanıyor. Şanzımanın her zaman çıktısı olan bir halka dişli vardır, ancak iki adet güneş dişlisine ve iki takım gezegene sahiptir.

Bazı parçalara bakalım:

 

Otomatik şanzıman yuvası
Şanzımandaki vitesler nasıl birleştirilir?
Soldan sağa: halka dişli, gezegen taşıyıcısı ve iki adet güneş dişlisi

 


Aşağıdaki şekil gezegen taşıyıcısındaki gezegenleri göstermektedir. Sağdaki gezegenin soldaki gezegenden daha aşağıya nasıl oturduğuna dikkat edin. Sağdaki gezegen halka dişlisi ile etkileşime girmiyor - diğer gezegene yapışıyor. Sadece soldaki gezegen halka dişlisi ile etkileşime geçer.

 

Otomatik şanzıman gezegen taşıyıcısı
Gezegensel taşıyıcı: İki gezegen kümesine dikkat edin.

 


Sonra gezegen taşıyıcısının iç bölümünü görebilirsiniz. Daha kısa vitesler sadece küçük güneş dişlisi tarafından tutulur. Uzun gezegenler, daha büyük güneş dişlileri ve daha küçük gezegenler tarafından etkiliyor.

 

Otomatik şanzıman gezegen taşıyıcısı
Gezegen taşıyıcısının içinde: İki gezegen kümesine dikkat edin.

 


Aşağıdaki animasyon, tüm parçaların iletimde nasıl bağlandığını göstermektedir.

Birinci vites

Birinci viteste, daha küçük güneş dişlisi, tork konvertöründeki türbin vasıtasıyla saat yönünde sürülür . Gezegen taşıyıcısı, saat yönünün tersine dönmeyi dener ancak yine de tek yönlü kavramayla (yalnızca saat yönünde dönüşü sağlar) ve halka dişlisi çıktıyı çevirir. Küçük dişli 30 diş ve halka dişlisi 72, bu nedenle dişli oranı:

Oran = -R / S = - 72/30 = -2.4: 1

Dolayısıyla dönüş 2.4: 1 negatiftir, bu da çıkış yönünün giriş yönünün tersi olacağı anlamına gelir. Ancak çıkış yönü, giriş yönüyle aynı - bu, gezegenlerin iki kümesiyle hile girdiği yerdir. Gezegenlerin ilk kümesi ikinci kümeye geçer ve ikinci küme, halka dişliyi döndürür; Bu kombinasyon yönü tersine çevirir. Bunun da büyük güneş dişlisinin dönmesine neden olacağını görebilirsiniz; Ancak debriyaj serbest bırakıldığından, daha büyük güneş dişlisi türbinin zıt yönde (saatin tersi yönünde) dönmek için serbesttir.

İkinci vites

Bu şanzıman, ikinci vites için gereken oranı elde etmek için gerçekten düzgün bir şey yapıyor. Ortak bir gezegen taşıyıcısı ile birbirine bağlı iki gezegen dişli gibi davranır.

Gezegen taşıyıcısının ilk aşaması, aslında daha büyük güneş dişlisini halka dişli olarak kullanıyor. Böylece birinci aşama güneşten (küçük güneş dişlisi), gezegen taşıyıcısından ve halkadan (büyük güneş dişlisi) oluşur.

Giriş küçük güneş dişlisi; Halka dişli (büyük güneş dişlisi) bant tarafından sabit tutulur ve çıktı gezegen taşıyıcısıdır. Bu aşamada güneş girişi, gezegen taşıyıcı çıktısı, sabit halka dişli ise formül şu şekildedir:

1 + R / S = 1 + 36/30 = 2.2: 1

Gezegen taşıyıcısı, küçük güneş dişlisinin her dönüşü için 2,2 kat döndü. İkinci aşamada, gezegen taşıyıcısı, ikinci gezegen dişli takımı için giriş olarak görev yapar; daha büyük güneş dişlisi (sabit durur) güneş gibi hareket eder ve halka dişli çıkış olarak görev yapar, bu nedenle dişli oranı:

1 / (1 + S / R) = 1 / (1 + 36/72) = 0.67: 1

İkinci viteste genel olarak azalma sağlamak için 1.47: 1'lik bir azalma elde etmek için birinci aşamayı ikinci, yani 2.2 x 0.67 ile çarparsak. Bu tuhaf gelebilir, ancak videoyu izlerseniz, nasıl çalıştığına dair bir fikir edineceksiniz.

Şanzımandan nasıl güç iletildiğini görmek için vites kolunu hareket ettirin.

 

Üçüncü Vites

Çoğu otomatik şanzıman, üçüncü viteste 1: 1 oranına sahiptir. Bir önceki bölümde, 1: 1'lik bir çıktı elde etmek için yapmamız gereken şey, planet dişli ç parçanın her iki parçasını da birlikte kilitlediğini hatırlayacaksınız. Bu vites setindeki düzenleme daha da kolay - tek yapmamız gereken şey, güneş dişlilerinin her birini kilometrenin türbine kilitleyen debriyajlar yapmaya zorlamak.

Her iki güneş dişlisi aynı yönde dönerse, gezegen dişlileri kilitlenir, çünkü sadece zıt yönlerde dönebilirler. Bu, halka dişliyi gezegenlere kilitler ve her şeyin bir birim olarak dönmesine neden olur ve 1: 1 oranını üretir.

Aşırı hız yapmak

Tanımı gereği, bir overdrive, giriş hızından daha hızlı bir çıkış hızına sahiptir. Bir hız artışı - bir azalmanın tam tersi. Bu iletimde, overdrive'ı devreye sokmak aynı anda iki şeyi gerçekleştirir. Nasıl Moment Dönüştürücülerin Çalıştıklarını okursanız , kilitli tork konvertörlerini öğrendiniz. Verimliliği arttırmak için, bazı araçların tork konvertörünü kilitleyen bir mekanizması var, böylece motorun çıkışı doğrudan şanzımansa gidecek.

Bu transmisyonda, üst vitese takıldığında, tork konvertörünün mahfazasına (motorun volanına cıvatalı olarak bağlanmış olan) bir mil kavramayla debriyaj taşıyıcıya bağlanır. Küçük güneş dişlisi freewheels ve daha büyük güneş dişlisi overdrive bant tarafından tutulur. Türbine hiçbir şey bağlı değildir; Tek girdi konvertör gövdesinden gelir. Şimdi tekrar grafimize geri dönelim, bu sefer giriş için gezegen taşıyıcısı, sabitlenmiş güneş dişlisi ve çıkış için halka dişli.

Oran = 1 / (1 + S / R) = 1 / (1 + 36/72) = 0.67: 1

Böylece, motor dönüşünün her üçte ikisi için bir kez döner. Motor dakikada 2000 devirde (RPM) dönüyorsa, çıkış hızı 3000 dev / dakikadır. Bu, motor devri güzel ve yavaş kalırken otomobillerin otoban hızında sürüş yapmasına izin verir.

Geri vites

Geri vites, birinci dişli çarka çok benzer; ancak, küçük güneş dişlisi, tork konvertörü türbini tarafından tahrik edilmek yerine, daha büyük güneş dişlisi tahrik edilir ve küçük teker karşı yönde serbest durur. Gezegen taşıyıcı ters band tarafından yuvaya tutulur. Böylece, son sayfadaki denklemlerimize göre:

 

Oran = -R / S = 72/36 = 2.0: 1

Dolayısıyla, ters orantı, bu iletimde birinci vitese göre biraz daha düşüktür.

Dişli Oranları
Bu transmisyon dört ileri vites ve bir geri vitese sahiptir. Dişli kutusu oranlarını, giriş ve çıkışlarını özetleyelim:

 

vites
Giriş
Çıktı
Sabit
Dişli Oranı
1 inci
30 diş güneşi
72 dişli yüzük
Gezegen taşıyıcı
2.4: 1
2
30 diş güneşi
Gezegen taşıyıcı
36-dişli halka
2.2: 1
Gezegen taşıyıcı
72 dişli yüzük
36-diş güneşi
0.67: 1
   
Toplam 2.
1.47: 1
3 üncü
30- ve 36-diş güneşleri
72 dişli yüzük
 
1.0: 1
OD
Gezegen taşıyıcı
72 dişli yüzük
36-diş güneşi
0.67: 1
Ters
36-diş güneşi
72 dişli yüzük
Gezegen taşıyıcı
-2.0: 1


Bu bölümleri okuduktan sonra muhtemelen farklı girişlerin nasıl bağlanıp bağlantısının kesildiğini merak ediyorsunuzdur. Bu, şanzımanın içindeki bir dizi debriyajlar ve bantlarla yapılır. Bir sonraki bölümde, bunların nasıl çalıştığını göreceğiz.

 

Otomatik Şanzımanda Debriyajlar ve Şeritler

Son bölümde, dişli oranlarının her birinin iletim tarafından nasıl oluşturulduğunu tartıştık. Örneğin, overdrive'ı tartıştığımızda şunları söyledik:

Bu transmisyonda, üst vitese takıldığında, tork konvertörünün mahfazasına (motorun volanına cıvatalı olarak bağlanmış olan) bir mil kavramayla debriyaj taşıyıcıya bağlanır. Küçük güneş dişlisi freewheels ve daha büyük güneş dişlisi overdrive bant tarafından tutulur. Türbine hiçbir şey bağlı değildir; Tek girdi konvertör gövdesinden gelir.

Şanzımanı aşırı vitese geçirmek için birçok şey debriyajlar ve bantlar ile birbirine bağlanmalı ve ayrılmalıdır. Gezegen taşıyıcısı, bir debriyajla tork konvertör gövdesine bağlanır. Küçük güneş türbin tarafından türbin vasıtasıyla ayrılır ve böylece serbest dönebilir. Büyük güneş dişlisi, bir grup tarafından yuvaya tutulur, böylece döndürülemez. Her vites değiştirme, farklı kavramalar ve bantlar içeren ve çeken bu gibi bir dizi olayı tetikler. Şimdi bir gruba bir göz atalım.

bantlar
Bu iletimde iki bant var. Bir şanzımandaki bantlar kelimenin tam anlamıyla, dişli çark bölümlerini sarıp konuta bağlanan çelik bantlardır. Bunlar, transmisyon kasasındaki hidrolik silindirlerle çalıştırılır.

 

Otomatik şanzıman bantları
Şarkılardan biri

 


Yukarıdaki şekilde, şanzımanın yuvasındaki bantlardan birini görebilirsiniz. Dişli kutusu çıkarıldı. Metal çubuk, bandı harekete geçiren pistona bağlıdır.

 

Otomatik şanzıman pistonları
Şeritleri çalıştıran pistonlar burada görülebilir.

 


Yukarıda bantları harekete geçiren iki piston görebilirsiniz. Hidrolik basınç, bir dizi valf vasıtasıyla silindire yönlendirilir ve pistonların dişli grubunun parçasını ittirmesi dişli kutusunun bu kısmını yuvaya kilitler.

Şanzımandaki debriyajlar biraz daha karmaşıktır. Bu iletimde dört debriyaj var. Her debriyaj, debriyajın içindeki bir pistona giren basınçlı hidrolik sıvı ile harekete geçirilir. Yaylar, basınç düştükçe debriyajın serbest kalmasını sağlarlar. Aşağıda, pistonu ve debriyaj tamburunu görebilirsiniz. Pistondaki lastik contaya dikkat edin - bu, şanzıman tekrar kurulduğunda değiştirilen bileşenlerden biridir.

 

Otomatik şanzımanlı debriyaj
Bir iletimdeki debriyajlardan biri

 


Sonraki resim, debriyaj sürtünme malzemesinin ve çelik plakaların değişen tabakalarını göstermektedir. Sürtünme malzemesi, dişlilerden birine kilitlendiği iç kısımda paftalıdır. Çelik plaka, debriyaj mahfazasına kilitlenen dış kısımda pervazlıdır. Bu debriyaj plakaları da şanzıman yeniden yapıldığında değiştirilir.

 

Otomatik şanzıman gezegen kavrama plakaları
Debriyaj plakaları

 


Debriyajlar için basınç, millerin içindeki geçitler yoluyla beslenir. Hidrolik sistem, her hangi bir anda hangi debriyaja ve şeritlere enerji verildiğini denetler.

 

 

 

Aracınızı Park Ettüyken

Şanzımanı kilitlemek ve eğrilmesini önlemek basit bir şey gibi görünebilir; Ancak aslında bu mekanizma için bazı karmaşık gereksinimler vardır:

 • Araba bir tepede iken (aracın ağırlığı mekanizmaya dayanıyor) devre dışı bırakılmalıdır.
 • Kolu dişli ile aynı hizada olmasa bile mekanizma ile etkileşime geçebilmelisiniz.
 • Nişanlandıktan sonra, kolun yukarı çıkıp çıkmasını önlemek için bir şeyler gerekir.

Bütün bunları yapan mekanizma oldukça düzgün. Önce bazı kısımlara bakalım.

 

Parkta otomatik şanzıman
Şanzımanın çıkışı: Kare çentikler, park fren mekanizması ile arabayı hareketsiz tutmak için devreye girer.
 

 

Park freni mekanizması aracın durmasını sağlamak için çıkıştaki dişleri etkiler. Şanzımanın tahrik miline bağlandığı bölümdür - bu kısım dönmüyorsa, araba hareket edemez.

Otomatik şanzıman yuvası
Park freni mekanizmasıyla birlikte şanzımanın boş gövdesi, araç park halindeyken olduğu gibi içeri girer
 

Yukarıda, viteslerin bulunduğu gövdeye çıkıntı yapan park mekanizmasını görüyorsunuz. Dikkatli taraflara sahip olduğuna dikkat edin. Bu, bir tepeye park ettiğinizde park frenini ayırmanıza yardımcı olur - aracın ağırlığındaki kuvvet, koniklik açısı nedeniyle park mekanizmasını yerinden çıkarmaya yardımcı olur.

 

Otomatik şanzıman park mekanizması
Bu çubuk park mekanizmasını harekete geçirir.
 

 

Bu çubuk, aracınızdaki vites koluyla çalıştırılan bir kabloya bağlıdır.

 

Otomatik şanzıman park mekanizması
Park mekanizmasının üst görünüşü
 

 

Vites kolu parka alındığında, çubuk yayı küçük konik burcu karşı iter. Park mekanizması, çıkış dişli bölümündeki çentiklerden birine düşecek şekilde dizilmişse, konik burcu mekanizmayı aşağı itecektir. Mekanizma çıktıdaki yüksek noktalardan birine dizilmişse, yay yaylar koniklaştırılmış olacak, ancak kol araba hafifçe yuvarlanıncaya ve dişler düzgün hizaya gelene kadar yerine kilitlenmeyecektir. Bu nedenle bazen aracınız park ettikten sonra biraz hareket eder ve fren pedalını serbest bırakın - dişlerin park mekanizmasının yere düşebileceği yere kadar hizalaması gerekir.

Araba güvenli bir şekilde parkta kaldığında, burcun manivelayı tutması, böylece bir tepede olursa arabanın park dışına çıkması engellenir.

 

 

 

Otomatik Şanzımanlar: Hidrolik, Pompalar ve Vali

Hidrolik
Otomobilinizdeki otomatik şanzıman, çok sayıda görev yapmak zorunda. Kaç tane farklı yolla çalıştığını fark etmeyebilirsiniz. Örneğin, otomatik şanzımanın bazı özellikleri şunlardır:

 • Aracınız aşırı hızdaysa (dört vitesli bir şanzımanda), şanzıman otomatik olarak araç hızına ve gaz pedalı konumuna bağlı olarak vitesi seçecektir.
 • Nazikçe hızlanırsanız, tam gaz hızlanırsanız, düşük hızlarda vardiya meydana gelecektir.
 • Gaz pedalını döşerseniz, şanzıman bir sonraki düşük vitese doğru vites küçültülecektir.
 • Vites selektörünü daha düşük bir vitese getirirseniz, araç o vites için çok hızlı gitmedikçe şanzıman vites küçültülür. Araba çok hızlı gidiyorsa, araba yavaşlar ve vites küçültüncaya kadar bekleyecektir.
 • Şanzımanı ikinci vitese takarsanız, vites kolunu hareket ettirmediğiniz sürece asla ikinci bir vites küçültme ya da tamamen durmadan bile vites büyütmeyecektir.

 

Otomatik şanzıman

 

Muhtemelen daha önce böyle görünen bir şeymişsinizdir. Gerçekten otomatik şanzımanın beyni bu fonksiyonların hepsini yönetiyor ve daha fazlası. Şanzımanı, şanzımandaki tüm farklı bileşenlere giden yolları görebilirsiniz. Metal içine kalıplanmış geçişler sıvı akışını yönlendirmenin etkili bir yoludur; Bunlar olmadan, iletimin çeşitli parçalarını birbirine bağlamak için birçok hortuma ihtiyaç duyulacaktı. Öncelikle, hidrolik sistemin temel bileşenlerini tartışacağız; O zaman birlikte nasıl çalıştığını göreceğiz.

 

Pompa
Otomatik şanzımanların, dişli pompası adı verilen temiz bir pompası vardır . Pompa genellikle şanzımanın kapağında bulunur. Şanzımanın altındaki bir hazneden sıvı çeker ve hidrolik sisteme gönderir. Ayrıca şanzıman soğutucusunu ve tork konvertörünü besler .

 

Otomatik şanzıman dişli pompası

Otomatik şanzıman dişli pompası
Otomatik şanzımandan dişli pompası

 

Pompanın iç dişlisi, tork konvertörünün mahfazasına bağlanır, böylece motor ile aynı devirde döner. Dış dişli iç dişli tarafından döndürülür ve dişliler döndükçe, sıvı hilalleşmenin bir tarafındaki hazondan çekilir ve diğer taraftaki hidrolik sisteme zorlanır.

• Vali
Vali , şanzımana arabanın ne kadar hızlı gittiğini söyleyen akıllı bir valf. Çıkışa bağlı, bu sayede otomobil ne kadar hızlı hareket ederse valf o kadar hızlı dönecektir. Valibin içinde, valfin ne kadar hızlı döndüğü ile orantılı olarak açılan yaylı bir valf bulunur - valf döndüğünde o kadar hızlı valf açılır. Pompadan gelen sıvı, çıkış milinde valiye beslenir.

Araç ne kadar hızlı giderse, valf valfı o kadar çok açılır ve içerdiği akışkanın basıncı o kadar yüksek olur.

 

Otomatik şanzıman valisi
Vali

 

 

 

 

Otomatik Şanzumanlar: Vanalar ve Modülatörler

Düzgün vites değiştirmek için, otomatik şanzımanın motorun ne kadar sert çalıştığını bilmek zorundadır. Bunun yapılması için iki farklı yol vardır. Bazı araçlarda şanzımandaki gaz kelebeği valfine bağlı basit bir kablo bağlantısı bulunur. Gaz pedalına basıldığında gaz kelebeği üzerine daha fazla basınç uygulanır. Diğer araçlar, gaz kelebeği basıncını uygulamak için bir vakum modülatörü kullanır. Modülatör, manifold basıncını algılar ve motor daha büyük bir yük altında olduğunda artar.

Manüel vana , vites kolunun kancasıdır. Hangi dişli seçildiğine bağlı olarak, manuel valf belirli dişlileri engelleyen hidrolik devreleri besler. Örneğin, vites kolu 3. vitese takılıysa, aşırı vitesin takılmasını önleyen bir devreye beslenir.

Vites değiştirme devresi
Vites değiştirme devresi

Vites değiştirme valfleri , her dişliye geçmek için debriyajlara ve bantlara hidrolik basınç sağlar. Şanzımanın valf gövdesi birkaç vites değiştirme valfı içerir. Vites değiştirme valfi, bir vitesden diğer vitese ne zaman geçeceğini belirler. Örneğin, 1 ila 2 vites değiştirme valfi, ne zaman birinci vitesden ikinci vitese geçileceğini belirler. Vites değiştirme valfı bir taraftan valfden sıvı ile ve diğerinde gaz kelebeği ile basınçlandırılmıştır. Pompa tarafından sıvı verilir ve bu sıvıyı hangi devrenin çalıştığını kontrol etmek için iki devrenin birine yönlendirirler.

Vites değiştirme valfı, araç hızla hızlanırsa bir kaymayı geciktirir. Araç hafifçe hızlanırsa, vites daha düşük bir hızda gerçekleşir. Araban yavaşça hızlandığında ne olacağını tartışalım.

Araba hızı arttıkça, valinin baskısı da artar. Bu vites değiştirme valfını birinci vites devresi kapanıncaya ve vites devresi açılıncaya kadar geçer. Araç hafif gazla hızlandığından, gaz kelebeği vites değiştirme valfına karşı fazla basınç uygulamaz.

Araç hızlı bir şekilde hızlandığında, gaz kelebeği, vites değiştirme valfine karşı daha fazla basınç uygular. Bu, vardiya valfinin ikinci vitese geçmek için yeterince uzaklaşmadan önce validen gelen basıncın daha yüksek olması (ve bu nedenle araç hızı daha hızlı olması gerektiği) anlamına gelir.

Her vardiya valfı belirli bir basınç aralığına tepki verir; Dolayısıyla araç daha hızlı giderken, 2 ila 3 vites değiştirme valfı devralır, çünkü valf basıncı bu valfi tetikleyecek kadar yüksektir.

 

 

 

Elektronik Kontrollü Transmisyonlar

Manuel modda vitesleri debriyaj pedalı olmadan değiştirebilirsiniz.
 © iStockphoto / Emre Ogan
Manuel moda sahip otomatik şanzıman, sürücünün debriyaj pedalına gerek kalmadan vites değiştirmesini sağlar.

Bazı yeni arabalarda görülen elektronik olarak kontrol edilen transmisyonlar debriyajları ve bantları harekete geçirmek için yine de hidrolik kullanıyor ancak her hidrolik devre elektrikli solenoid ile kontrol ediliyor. Bu, şanzuman sıhhi tesisatı basitleştirir ve daha gelişmiş kontrol şemaları sağlar.

Son bölümde, mekanik olarak kontrol edilen transmisyonların kontrol stratejilerinin bazılarını gördük. Elektronik olarak kontrol edilen yayınlar daha da ayrıntılı kontrol şemalarına sahiptir. Şanzıman kontrol cihazı, araç hızını ve gaz kelebeği konumunu izlemenin yanı sıra, fren pedalına basılırsa motor devrini ve hatta kilitlenmez fren sistemi de izleyebilir.

Bu bilgiyi ve bulanık mantığa dayalı ileri bir kontrol stratejisi - insan tipi mantığı kullanarak kontrol sistemlerini programlamak için bir yöntem - elektronik olarak kontrol edilen yayınlar, aşağıdakileri yapabilir:

 • Frenlerdeki hızı kontrol etmek ve aşınmayı azaltmak için yokuş aşağı giderken otomatik olarak vites küçültme
 • Motorun uyguladığı frenleme torkunu düşürmek için kaygan bir yüzeye fren yaparken vites yükseltme
 • Bir bükülmüş yolda dönüş yaparken vites büyültmeyi engelleyin

Bu son özellik hakkında konuşalım - sarma yolda dönüş yaparken vites büyültmesini engelleyin. Diyelim ki yokuş yukarı gidip dağ yolunda ilerliyorsunuz. Yolun düz bölümlerinde ilerlediğinizde, şanzıman ikinci vitese geçer ve size yeterli ivme ve tepe tırmanma gücü sağlar. Bir eğriye geldiğinizde yavaşlarsınız, ayağınızı gaz pedalından çekip fren uygulayabilirsiniz. Çoğu iletim, ayağınızı gazdan alıp vites büyütüp üncü vitese, hatta aşırı sürüşe dönüşecektir. Sonra eğriyi hızlandırdığınızda, yine vites düşürürler. Ancak manuel şanzıman kullanıyordunuz, arabayı aynı vitese her zaman bırakacaktınız. Gelişmiş kontrol sistemlerine sahip bazı otomatik şanzımanlar, birkaç eğrinin etrafından geçtikten sonra bu durumu algılayabilir ve tekrar vites büyütmemek için "öğrenebilir".

Otomatik iletimler ve ilgili konular hakkında daha fazla bilgi için bir sonraki sayfadaki bağlantıları gözden geçirin.

Arabam Ne Kadar Eder

Satılık ikinci el araba

bibip.com'da yer alan seçme ve temiz 2el arabalar detaylı ekspertizi yapılmış, satış sonrası garanti korumasıyla satılmaktadır. Dilerseniz taksitle araba için anlaşmalı bankalarımızdan kredi kullandırabiliriz. Listemizde yer alan ikinci el arabalardan bir kısmı aşağıdadır: