OTO MAGAZİN

SUV Pazarı:Avrupa'da SUV Hakimiyeti Devam Edecek

SUV Pazarı:Avrupa'da SUV Hakimiyeti Devam Edecek

SUV Pazarı:Avrupa'da SUV Hakimiyeti Devam Edecek

Avrupa pazarında SUV araçlara kitlesel yönelim, 2006'da ilk Nissan Qashqai'nin vitrine çıkması ile başladı. Bugün ikinci nesli satışta olan Qashqai, halen Avrupa'nın en çok satan SUV'u

Nissan Qashqai ile ilgili görsel sonucu

 

Gerek Avrupa'da gerekse globalde SUV ve crossover araçlara artan talep, otomotiv pazarının büyüme trendinin hangi yöne olacağını işaret ediyor. Araç paylaşımı, elektrik tahrikli motorlar ve otonom araçlar gibi yeni kavramların hayatımıza girdiği şu günlerde, hali hazırda yüksek talep gören SUV'lar sağlam satış rakamları ve yüksek kar marjları ile dikkat çekiyor.

JATO Dynamics'in analizine göre ABD'de başlayarak önce Avrupa'ya ardından da Çin'e yayılan SUV fenomeni, şimdilerde Brezilya, Hindisan ve Güneydoğu Asya gibi gelişen pazarları şekillendiriyor. 

Yeni yılda da talep artışında bir yavaşlama beklenmiyor. JATO'ya göre 2007'de toplam araba satışının %8'ini oluşturan SUV'lar 2016'da %26'lık bir pazar payına ulaştı. 2017 öngörüleri ise 4 milyon adetlik satışla toplam pazarın %28'ini işaret ediyor. LMC'ye göre 2020'de toplam SUV satışı 5.7 milyon adete ulşarak toplam pazarın %34'ünü alacak. 

 

ABD pazarına bakacak olursak ibreler başka bir trendi işaret ediyor. 2017'nin ilk yarısında CUV (Crossover Utility Vehicle) satışları yeni bir rekora imza atarak toplam satışların %33.8'ine ulaştı. Yükselen trendin yaşandığı bu segmentte şampiyonluğu Nissan Rogue elinde tutuyor. 2000 yılında pazarın ancak %6.1'ine tekabül eden CUV satışları, 2007 yılında %16.8'e ulaşırken, 2016 yılında ülkede toplam 5.6 milyon adet CUV satıldı. Bunun yanında büyük SUV pazarı ise 1.3 milyon adetlik satışla ancak %7.5'da kaldı. ABD'de hafif kamyonet sınıfına giren CUV, SUV ve pick-up'ların satışı ise 10.6 milyon adetle 17.5 milyon adetlik toplam pazarın %60.7'sini oluşturuyor.

 

Nissan Rogue ile ilgili görsel sonucu

Çin pazarında da hikaye pek farklı değil. CAAM'a göre 2017'nin 2. yarısında SUV satışları 4.5 milyon adetlik toplam satışın %40'ını oluşturdu. Bu rakam 2011'den bu yana pazarda 4 kat büyümeyi ifade ediyor.

Popüler SUV: Nissan X-trail, Renault Kadjar, Peugeot 3008, Porsche Ceyene, Mazda CX-3, Audi Q3, BMW X3, Ford Kuga, Volkswagen Tiguan, Volvo XC60

Arabam Ne Kadar Eder

Satılık ikinci el araba

bibip.com'da yer alan seçme ve temiz 2el arabalar detaylı ekspertizi yapılmış, satış sonrası garanti korumasıyla satılmaktadır. Dilerseniz taksitle araba için anlaşmalı bankalarımızdan kredi kullandırabiliriz. Listemizde yer alan ikinci el arabalardan bir kısmı aşağıdadır: