OTO MAGAZİN

Yeni ikinci el arabanızda olması gereken 5 özellik

Yeni ikinci el arabanızda olması gereken 5 özellik

Teknoloji gelişmeleri o kadar hızlı gerçekleşir ki ayak uydurmak zor olabilir. Otomotiv endüstrisinde de gelişmeler baş döndürücü hızla gerçekleşir ancak bu yenilikler ana akım medya tarafından her zaman duyurulmaz; bu nedenle bazı gelişmelerin mevcut olduğunu ve hangisinin ikinci el oto pazarına girdiğini fark etmeyebilirsiniz.

Sıfır araç alırken opsiyonları için bir ton para ödemek zorunda kalacağınız pekçok özelliğe, ikinci el araba ilave bir ücret farkı ödemeniz gerekmez. Zira bu özellikler araç alımında sahibine bir maliyet oluşturmuş olsalar bile satarken sadece satışı kolaylaştırıcı öğelerdir. İkinci el araç fiyatlarına kayde değer bir ektisi olmasa da opsiyonel özelliklere sahip otomobiller alıcılar için de alırken tercih nedenidir.

Aracınızı yenilemeye veya üst segmente çıkmayı düşündüğünüzde, yeni ikinci el oto da deerlendirebileceğiniz beş teknoloji:

Panik Fren / Uyarı

İstikrar kontrolü, son birkaç on yılın en büyük yeniliği ise, acil frenleme geleceği devrimden koruyacak. Kavram basittir. Yol üstündeki hareketleri takip eden kamera ve sensörler sayesinde önünüzdeki bir şey veya birileri dışarı çıkarsa ya da önünde bulunan otoya çarparsa hızlı tepki vermek için araç otomatik olarak fren yapar bu sayede çarpışma ölenir veya etkisi en aza indirilir. Otomatik acil frenleme, 2022'de yeni otolerin yaklaşık% 99'unda standart olacak. Şu anda da son nesil Honda, BMW, Mercedes, Volvo, Toyota, vb pekçok ikinci el oto modelinde mevcut.

Kör Nokta Uyarısı

Kör noktalara bir neden için kör denir ve bu bir araba içindeyken, şeritleri değiştirmeden önce durum tespiti denetimini ve daha sonra ikili kontrol etmeyi sürücüye ağır basarız demektir. Doğal olarak insanlar tembel davranıyor ya da başlarını çevirmeyi unutuyorlar, aynalarını birkaç saniye önce kontrol ettiklerini ve hiçbir şeyin olmadığına dair yemin ediyorlardı.

Aracınızla şerit değiştirmeden önce yol kontrol denetimi unutulabildiği için veya bazı durumlarda olası tehlike aynadan görünemediğin için kör nokta kavramı kullanılır. Aslında çoğu modern arabanın aynalarının eğimli yapısı nedeniyle kör nokta oluşmaması sağlanıyorsa da sürünün kontrol sıklığı veya unutması da "kör nokta" oluşumuna sebep verebiliyor.

Günümüz yeni nesil araçlarında kör nokta uyarısı ile direkt yanınızda bir araba olduğunu bildirmek için kanat aynasındaki bir ışık yanacaktır. Bazı durumlarda, görsel uyarıyı kaçırırsanız ve direksiyonu bağımsız olarak çevirmeye çalışırsanız, direksiyon bile direnç sağlayacaktır. Panik frenleme gibi, bu çok büyük avantaj sağlayan bir güvenlik yeniliğidir ve son birkaç yılda üretilen çok sayıda ikinci el araba da bulacaksınız.

Uyarlanabilir Hız Sabitleyici (Adaptif Cruise Kontrol)

Kurulduğu andan itibaren, cruise kontrol, sürüşü daha rahat yapmak için bir araç olarak düşünülmüştür. Bununla birlikte, uyarlanabilir cruise kontrol, sizi daha güvenli hale getirmenin yanı sıra daha rahat bir gidip gelme sağlamak üzere tasarlanmıştır. Öndeki arabayı izleyerek ve geride güvenli bir mesafede kalarak çalışır. Hızlanırsa hızlanırsınız (maksimum hız sınırı setine kadar). Eğer yavaşlarlarsa, yavaşlarsınız - hatta gerekirse tamamen duracaktır. Doğal olarak bu sistem, acil fren asistanı ile birlikte çalışmaktadır.

Geçtiğimiz birkaç yılda birçok araçta adaptif cruise kontrolünü seçebilir  (Mercedes, Honda, BMW, Volkswagen ve benzeri) ilave olarak aracınızın en azından kısa mesafelerde kendi başına gidebilmesi için şerit takip sistemi ile bilrikte uygulanabilir.

Apple CarPlay / Android Auto

Ortak bir şikayet: Arabamın bilgi-eğlence sistemi, neden telefonumda gördükleri basitçe çoğaltamıyor? Bu kadar karışık olması gerekmiyor.

Ve yine de oto üreticileri, kendi sistemlerini geliştirmeye büyük kaynak harcıyor ve buna rağmen ses sitemleri istediğiniz gibi çalışmıyor. Neyse ki, artık arabanızın ekranını bir Apple veya Android cihaza dönüştürebilirsiniz. Bu sayede aracınızın ses siteminden telefonunuzda yaptığınız gibi yanıt verir ve ilgili alakalı uygulamalara erişim sağlar. Temel olarak, aracınızın bilgi-eğlence sisteminin dilediğiniz gibi özelleştirilmesini sağlar.

Apple CarPlay ve Android Auto birçok araç modelinde bulunur ve çoğu oto üreticisi tarafından desteklenmektedir.

Otomatik Park

Otomatik park etme, aracın sığabileceği uygun bir park yeri algıladığı yerdir. Size uygun bir yer bulduğunu bildiren sistem, etkili bir şekilde direksiyonu kontrol eder ve paralel parkları kendisi yapar. Tek yapmanız gereken gaz ve fren pedalını yönetmek ve aracınızın kendi kendine part etmesine keyifle kontrol etmektir.

 

Arabam Ne Kadar Eder

Satılık ikinci el araba

bibip.com'da yer alan seçme ve temiz 2el arabalar detaylı ekspertizi yapılmış, satış sonrası garanti korumasıyla satılmaktadır. Dilerseniz taksitle araba için anlaşmalı bankalarımızdan kredi kullandırabiliriz. Listemizde yer alan ikinci el arabalardan bir kısmı aşağıdadır: